Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Haziran 2022 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Beyaz Et, Ürünleri  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 


'Gıda ithalatı üreticiyi vurur'

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, gıdada ithalat yapmak yerine, üretici-market makasını daraltacak tedbirleri almak gerektiğini ifade etti.

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gıdada enflasyonun sebebinin aracılar olduğunu belirterek, "Gıdada yapılacak ithalat üreticiyi vurur. Önemli olan üretici-market arasındaki makası daraltacak tedbirleri almaktır" ifadelerini kullandı.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, çiftçinin ürettiği ürünün fiyatının markete gelene kadar 3-4'e katlandığını ifade etti. Tarlada 14 kuruş olan maydanozun markette 79 kuruşa, 55 kuruş olan marulun 2 lira 28 kuruşa, 1 lira 1 kuruş olan sivri biberin 3 lira 58 kuruşa satıldığına dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:

"Son günlerde bazı yorumlarda, tarımın, çiftçinin enflasyonun sorumlusu gibi gösteriliyor. Rakamlar ortada. Tarımda üretici fiyatlarındaki artış, hemen her zaman gıda ve alkolsüz içeceklerin, yani tüketici fiyatlarının altında kalıyor. Yine tarımdaki üretici fiyatları çoğunlukla genel enflasyonun da altında seyrediyor. Hal böyleyken, enflasyonun sorumlusu olarak tarımın gösterilmesini anlamak mümkün değildir."

Bayraktar, eylül ayındaki, seçilmiş ürünlerde üretici ve market fiyatları arasındaki fark incelediğinde, en fazla farkın yüzde 464.29 ile maydanozda görüldüğünü bildirdi. Şemsi Bayraktar, marulda yüzde 313.94, sivri biberde yüzde 253.64, salatalıkta yüzde 247.12, kuru incirde yüzde 239, limonda yüzde 237.79, patlıcanda yüzde 231.42, elmada yüzde 216.36, havuçta yüzde 205.97, kuru fasulyede yüzde 204.17 fiyat farkı bulunduğunu belirtti.

Tarladan markete fiyat artışının en aza indirilmesi için kısa vadede, nakliye maliyetlerini azaltacak formüller üzerinde çalışılması gerektiğini bildiren Bayraktar, "Yüksek akaryakıt fiyatları nedeniyle ulaşım giderleri perakende ürün fiyatlarını artırmaktadır. Tarım ürünleri taşıyan nakliye araçlarına ucuz mazot sağlanması, vergi oranlarının indirilmesi gibi çeşitli önlemler alınabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Orta ve uzun vadede demiryolu ağının yaygınlaştırılmasının, soğuk hava depoları bulunan vagonların devreye alınmasının nakliye giderlerini en aza indireceğine dikkati çeken Bayraktar, "Çiftçinin ekonomik örgütlülüğünün ve gücünün artırılarak, aracı sayısının azaltılması, ambalajlama, depolama ve nakliye maliyetlerinin asgari düzeye çekilmesi, üreticiden tüketiciye kadar geçen süreçte kar marjlarının makul seviyelere düşürülmesi için rekabet koşullarının oluşturulması gerekir" ifadesini kullandı. 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
01.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Şemsi Bayraktar, TZOB, gıda, ithalatı
Link: 'Gıda ithalatı üreticiyi vurur'
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız