Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 19 Ocak 2021 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  KurutulmuşGıda »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
Kuru İncir Sezonu Açıldı, kuruincir 

KURU İNCİR SEZONU AÇILDI

AYDIN (İHA) – Aydın’da 2012-2013 kuru incir sezonunu dualarla açıldı. Sezonun ilk ürününü 6 üretici getirirken 25'er kiloluk 6 üreticinin ürünü açık artırmada en yüksek fiyatı veren Nazilli Ticaret Borsası tarafından kilosu 25 TL'den temsili olarak satın alındı. Borsa Başkanı Ziya Aksüt, geçen sezonun bereketli geçtiğini ve bu sezonunda bereketli geçmesi için her türlü önlemi aldıklarını söyledi.


Nazilli Ticaret Borsası’nda gerçekleşen sezonun ilk kuru incir teslim törenine Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Ziya Aksüt, incir tüccarları ve üreticiler katıldı.

İncir teslim töreninde konuşan Nazilli Ticaret Borsa Başkanı Ziya Aksüt; “Her yıl geleneksel ihraç ürünlerimizden olan kuru incir'in piyasaya geldiğini duyurmak amacıyla düzenlediğimiz törende iklim gereği olarak ilk incir Nazilli'de çıkmış ve buradan piyasaya gitmiştir. İncir'in Türkiye genelindeki geçen yıl rekoltesi 56 bin ton olmuştu. Bunun 25 bin 500 kilosu Aydın'da işlem gördü. 15 bin tonu da Nazilli'de işlem gördü. Bu da demektir ki incirin ticari merkezi Nazilli'dir. Borsa olarak kuru incirde yaptığımız çalışmalar bunda etkili olmuştur. İncir ticareti yapan tüccarlarımızın ihtiyaçlarını, eksiklerini tespit ederek kaliteli incir hazırlayarak ihracata yönlendirmekle iyi sonuçlar aldık. İncir, Nazilli'nin petrolüdür. tarım ürünleri ilçemiz genelinde Allah tarafından bize verilmiş bir nimettir. Aile ekonomisine büyük katkı sağlayan başta incir olmak üzere diğer tarım ürünlerinde en iyiyi yapmak zorundayız. Kadınlarımızı ticaretin içinde tutarak onları da ekonomiye kazandırmalıyız. İlçemize sıcak para her zaman ihracat ürünleri ile girmekte, bu para da ekonomimize canlılık kazandırmaktadır. Bu seneki kuru incir ihracat fiyatları henüz oluşmadı ama iyi bir fiyat beklemekteyiz. Kuru İncir sezonumuzun da hayırlı olasını dilerken belediyemizden de İncir işletmelerimizin mahalle ve cadde aralarından kurtarılarak toplu bir alanda yapılacak siteye taşınması ve incir festivali yapılması için destek bekliyoruz” dedi.

ÜRETİCİLERE ÇEYREK ALTIN HEDİYE EDİLDİ

Nazilli İlçe Tarım Müdürü Sunay Güler ve çok sayıda incir işletmesi sahibinin katıldığı törende konuşan Belediye Başkanı Haluk Alıcık “İncir işletmelerimiz ve üreticimizin yüzü gülerse tüm Nazilli halkının yüzü gülecektir. Biz de belediye olarak üzerimize düşeni yapacak ve markamız olan incirin en iyi şekilde değerlenmesi için destek vereceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan açık artırmada kilosu 10 liradan açılışı yapılan incir borsa tarafından kilosu 25 liradan satın alındı. 6 üreticinin getirdiği 150 kilo incir daha sonra kurum ve kuruluşlara dağıtılması için paketlendi. 6 üreticiye ayrıca birer adet cumhuriyet altını hediye edildi.

Ekleme Tarihi
12.08.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Kuru İncir Sezonu Açıldı, kuru incir, incir
Link: Kuru İncir Sezonu Açıldı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız