Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Ocak 2021 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  KurutulmuşGıda »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 

Gaziantep'te kurutmalıklar satışa hazır

GAZİANTEP (CİHAN)- Gaziantep mutfağında önemli bir yere sahip olan kurutmalık sebzelerin yapımı ve satışları başladı. Gaziantep'te, ailelerin bütçelerine katkıda bulunmak için hazırladığı kurutmalıklar, yurt içi ve yurt dışında oldukça yoğun talep görüyor.


Gaziantep'te kış ayına hazırlıklar şimdiden başladı. Bahçeden toplanan acur, kabak, patlıcan, biber ve salatalıklar kentin yüksek yerlerinde oluşturulan alanlarda kurutularak kış ayına hazırlık yapılıyor. Sadece Gaziantep'te talep bulmayan kurutmalıklar özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi birçok ilin yanı sıra yurt dışından da büyük ilgi görüyor.

Tamamen doğal ürünler yetiştirdiklerini belirten kurutmacı Mustafa Toz, bu yüzden çok talep aldıklarını ifade etti. Toz, "Biz burada biber, patlıcan, acur, kabak dolması yapıyoruz. Biberler ve patlıcanlar kendi üretimlerimiz. Fidesinden tutun yetişip meyvesini verene kadar kendi üretimimiz. Bunlar tamamen doğaldır. İlaç veya herhangi bir sağlığa zararlı bir madde kesinlikle kullanılmamaktadır. Doğal olarak ürettiğimiz ürünler Gaziantep içine, Türkiye geneline ve yurt dışına daha ihracata gidiyor. Biberin kurutulması bu mevsimde bir hafta veya 10 gün arasında değişiyor. Patlıcan ve acur 2 veya 3 gün içerisinde çıkıyor. En uzun kuruma süresi olan biber." dedi.

Kurutulan ürünleri şimdilik yurt içi gönderdiklerini dile getiren bir diğer kurutmacı Harun Toz ise ürünlerinin en büyük özelliğinin hormonsuz olması olduğunun vurguladı. Her yörenin ağız tadının farklı olduğuna dikkat çeken Toz, insanların isteğine göre ürünleri yönlendirdiklerini kaydetti.

Halden aldıkları biberleri oydurarak her bir ipe 50 adet biberin dizildiğini ifade eden kurutmacı Ökkeş Ak da, biberlerin kurutulduktan sonra özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illere dağıttıklarını söyledi.

CİHAN

Ekleme Tarihi
20.08.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Gaziantep kurutmalıklar satışa hazır
Link: Gaziantep'te kurutmalıklar satışa hazır
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız