Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 25 Ekim 2020 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Makarna »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre


Erkan ÇELEBİ
ecelebi@hurriyet.com.tr

20 Nisan 2013Bu da Türk tipi makarna

DAHA önce özel siparişle üretilen taze makarnaların, son 3 yılda zincir market raflarına taşınmasıyla birlikte bir anda 100 milyon liralık yeni bir sektör oluştu. Bu da klasik taze makarna çeşitlerine balıklı, çilekli, enginar ve kestaneli tatların da eklenmesini sağladı.


OTEL, restoran ve kafeler için özel siparişle üretilen taze makarnaların, son 3 yıl içinde zincir market ve şarküterin raflarına taşınmasıyla birlikte bir anda 100 milyon liralık yeni bir sektör oluştu. Bu da, taze makarnada ürün yelpazesinin hızla gelişmesini sağladı. Artık klasik taze makarna çeşitlerine balıklı, çilekli, enginar ve kestaneli tatları da ekleyen firmalar, sadece iç piyasada değil aynı zamanda artık başta İtalya ve İspanya olmak üzere yurtdışı pazarlarda da etkili rol oynamaya başladı. Dünya kuru makarna üretiminde 650 bin tonla ilk 5 arasında yer alan Türkiye’nin ev tipi taze makarnada da iddialı konuma gelmesi, yerli-yabancı firma sayısının 20’yi, yıllık üretimin de 8 bin tonu bulmasını sağladı. Taze makarnada pazar hacmi de 100 milyon TL’yi zorlamaya başladı.

BONFİLELİSİ BİLE VAR

300 gramlık paketlerinin market raflarında 3.5 TL’den başlayıp, 6 TL’ye kadar çıktığı taze makarnada, ürün yelpazesine bonfile ve çilekli ravioliyi, balıklı, balkabağı ve kalamarlı tortelliniyi, kestaneli tagliatelleyi, ceviz ve kerevizli ravioliyi de ekleyen işletmeler, kendi geliştirdikleri tatların patentini de almayı ihmal etmiyor. Bu firmalar, yurt dışı talepleri de karşılama yoluna gidiyor. Kuru makarnaya göre 3 kat daha pahalı olan bu ürünlerle dünyanın en fazla makarna tüketilen ülkesi İtalya’ya da girmeyi başardılar.

TÜKETİMDE 17’NCİ

İtalya, 28 kilogramla dünyada kişi başına en fazla makarna tüketen ülke olurken, bu ülkeyi 13 kilogramla Venezuella izliyor. 11.7 kilogramla Tunus üçüncü sırayı alıyor. Üretimde dünya 5’ncisi olan Türkiye ise, 6 kilogramlık kişi başına tüketimle 17’nci sırada bulunuyor. Dolgulu ve dolgusuz olmak üzere iki farklı tipte üretilen taze makarnaların makine ve ekipmanları İtalyan’dan ithal ediliyor. İtalyan geleneksel reçetelerine sadık kalınarak üretiliyor. Kuru makarnalara oranla daha kısa sürede hazırlanabiliyor. Bu nedenle, pişirme süresi, 5 dakikaya kadar düşebiliyor. Taze makarna üreticilerinin en önemli müşteri grubunu Horeca diye adlandırılan otel, restoran, cafe bar ve catering firmaları oluşturuyor. Ayrıca, özel okul ve hastahaneler, havayolu şirketleri, zincir şarküteri ve marketlerde de satış ağı içinde yer alıyor. İnternet siparişleri de önemli bir pay oluşturuyor.

İsteyene kalpli isteyene papatyalı

FARKLI tatların yanı sıra, yıldız, kalp, balık, mantar, çam ağacı, papatya gibi şekillerde de içi dolgulu taze makarna üretimi gerçekleştiren firmalar, talep karşısında yetersiz kalan üretim kapasitelerini artırmanın planlarını yapıyor. Hemen hemen tüm zincir marketlerin raflarına girmeyi başaran firmalar, ürünlerini,
uçak menülerine de sokmayı katmayı da başardık” dedi.
http://www.hurriyet.com.tr/

Ekleme Tarihi
20.04.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Erkan ÇELEBİ ,makarna
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız