Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 24 Ekim 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Makarna »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 


Rus Pazarında Türkiye’nin İtalya İle Makarna Rekabeti

GAZİANTEP (İHA) - Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG), Rusya’nın Moskova kentinde bu yıl 21'incisi düzenlenen Prodexpo 2014 Uluslararası Gıda, İçecek ve Gıda Hammaddeleri Fuarında İtalyan makarnasıyla Türk makarnasını yarıştırıyor. Rus Pazarında Türk-İtalyan makarna rekabetinin yaşandığı fuarda bulgur, bakliyat ve bitkisel yağların tanıtımı da başarıyla gerçekleştiriliyor.

Türk İhracatçılar Meclisine bağlı olarak Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri bünyesinde kurulan Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) üç yıldır Rus pazarlarında katıldığı etkinliklerle Türk tarım ürünlerinin tanıtımını başarıyla gerçekleştiriyor. MBTG Başkanı Ahmet Tiryakioğlu konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “2023 ihracat hedeflerinin yakalanması yönünde Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucu iki yıl önce TİM’e bağlı olarak Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri bünyesinde kuruluşu gerçekleştirilen Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu olarak iki yıldır Rus pazarlarında söz sahibi olabilmek için burada birçok etkinliğe katıldık. Fuar anlamında bu yıl üçüncü kez katılmış oluyoruz. Rusya’da 140-150 milyon arası insan yaşıyor. Bizim için çok ciddi bir Pazar. Bu pazarın çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor ve etkin rol alabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Son iki yıllık faaliyetlerimiz sonucunda ihracat rakamlarımıza bakarsak, sadece bulgurda yüzde 100’lük bir artışa ulaştık. Rakamsal olarak bir milyon dolardan iki milyon dolara çıktık. Makarna ve Bakliyatta da bir artışımız var. Fuarlara katıldığımız süreler çerçevesinde ciddi bir artış. Hedef ürünlerimiz arasında Rusya bulgur ve makarna için en büyük Pazar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bulgurla ilgili Rusya pazarında hiç bir rakibimiz yoktur. Makarna sektöründe ise en büyük rakibimiz İtalya. Geçen yıllara oranla bakıldığında İtalyan’lar kaptırılan makarna pazarı yeniden kazanılmaya başlandı. Umarım yakın gelecekte biz de bu rakamlara ulaşacağız. İtalyan makarnasının Rusya’daki tek rakibi Türk makarnasıdır. Çalışmalarımızı daha etkin bir halde sürdüreceğiz” dedi.
 
RUSLAR TÜRK ÜRÜNLERİNİ SEVİYOR
 
MBTG Başkanı Ahmet Tiryakioğlu son iki yıldır Rusya’da yapılan çalışmalar sonucunda Rus tüketicinin Türk ürünlerine karşı ilgi gösterdiği ve güvenilir tüketim ürünleri arasında gördüğünü belirterek “Ruslar Türkiye ile olan tarihsel bağları yanında özellikle bulgu, makarna ve bakliyat ürünlerimizi severek tüketiyor. Türk ürünlerinin sağlıklı olduğunu biliyor ve güveniyorlar. Diğer taraftan Ruslar Türk kültürüne karşı büyük ilgi gösteriyor. Bu ilgi turizmle de perçinlenirken dolayısıyla Türk mutfağına yönelik ilgileri de artıyor. Geleneksel Osmanlı mutfak kültürün canlandırıldığı zengin Türk mutfağını seven ve benimseyen Ruslar yaptıkları Türk yemeklerinde de Türk ürünlerini kullanmak istiyor. Bu Rus pazarından istediğimizi almamızı sağlayacak önemli gelişmeler olarak değerlendiriliyor” diye konuştu.
 
MBTG BÜTÜN KITALARDA ETKİN TANITIMA GİRECEK
 
Makarna Bulgur Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu MBTG’nin dünyadaki bütün kıtalarda etkin tanıtıma girmek için önemli projeler hazırladığına da dikkat çekerek her bölgenin kültür yapısına uygun tanıtım projeleri ile o bölgelere gidileceğini belirtti. Başkan Tiryakioğlu tanıtım çalışmaları sırasında Türkiye’nin de tanıtımına büyük destek verildiğine dikkat çekerek “Ülkemizin tanıtımı gerçekleştirildikçe ürünlerimizin tanıtımı ve tüketici üzerindeki olumlu etkisi daha çok artıyor. MBTG sadece ürünlerin tanıtımını değil, aynı zamanda Türkiye’nin tarihi ve kültürel değerleriyle doğal güzelliklerini de tanıtmaya çalışıyor” dedi.
 
 

Ekleme Tarihi
12.02.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Rus Pazarında, Türkiye’nin İtalya İle, Makarna Rekabeti, makarna
Link: Rus Pazarında Türkiye’nin İtalya İle Makarna Rekabeti
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız