Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Temmuz 2022 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  DondurulmuşGıda »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 

 
Kemal Kükrer Japon ortakla dondurulmuş gıdaya girecek

Dünyanın en büyük sos üreticisi Japon Ajinomoto’ya hisselerinin yüzde 50’sini 60 milyon liraya satan Kükre Gıda, yeni fabrika yatırımı yapacak, donmuş gıda dahil yeni alanlara açılacak.

 
İSTANBUL - Kemal Kükrer markası ile tanınan Kükre Gıda, yüzde 50’sinin dünyanın en büyük sos üreticisi Japon Ajinomoto’ya 60 milyon lira karşılığında satılmasının ardından, yeni döneme dair stratejisini ve satışın ayrıntılarını açıkladı. Kükre Genel Müdürü Sabri Gülel, “Uluslararası düzeydeki bu ortaklıkla yeni tatlar ve yeni ürünlerle hem pazarda büyümek hem de pazarı büyütmek istiyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin sirke ve sos alanında lider markalarından olan Kemal Kükrer’in tarihi 1915 yılına kadar gidiyor. 1999’da Gülel ailesi tarafından satın alınan şirket son yıllarda yaptığı reklam atağı ile tekrar çok bilinir hale geldi. Kükre Genel Müdürü Sabri Gülel, “2012 yılında 33 milyon TL ciro yaptık. 2 fabrikamızda 175 çalışanımız var. Yüzde 23 büyüme elde ettik” ifadelerini kullandı. Ürünlerinin 30 bin noktaya ulaştırıldığını kaydeden Sabri Gülel, “5 yıl içinde pazarda 3 kat büyüme hedefliyoruz. Ürün çeşitliliğimizi artıracağız. 30 ülkeye ihracat yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. 2014’ün ilk yarısında üçüncü fabrikayı açacaklarını söyleyen Gülel şu ifadeleri kullandı:

“Yeni açacağımız fabrika Akdeniz Bölgesi’nde yer alacak. Hazır bir fabrika almayacağız. Kendimiz yapacağız. Bu fabrikanın teknolojik yatırımı 2 milyon TL’yi bulacak. Yeni fabrikada 100 kişi istihdam etmeyi düşünüyoruz. Partnerimiz Tokyo Borsa’sına kote ancak şu aşamada halka arz için bir şey konuşmadık.”

‘Türkiye’yi Ortadoğu’nun üssü yapmak istiyoruz’

Eskişehir ve İzmir’deki fabrikalar için yenileme çalışmaları yapacaklarını kaydeden Gülel sözlerini şöyle sürdürdü: “Amacımız Türkiye’yi, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler’i kapsayan 500 milyon nüfuslu bölgenin merkez üssü yapmak. Japon ortağımız Ajinomoto, şirketin yüzde 50’sini 60 milyon TL’ye satın aldı. 4 kişilik yönetim kuruluna 2’şerli atama yapacağız. Gelen parayı yine yatırım yapmak için kullanacağız.”

Gülel, neden Ajinomoto’yu seçtiklerini de şu sözlerle ifade etti:

“Yenilikçi bakış açılarıyla en ileri teknolojileri kullanıyorlar. Ar-Ge’ye yaptıkları yatırım yıllık ortalama 350 milyon dolar. Türk halkına dünya mutfaklarının en kaliteli tatlarını, tüm dünyaya da Türk mutfağının en kaliteli lezzetlerini sunma arzusundayız. İlerleyen dönemlerde lezzetlendiricilerden donmuş gıdaya Türk tüketicisini farklı tatlarla tanıştıracağız.”

26 ülkede 105 fabrikası var

Ajinomoto Başkan Yardımcısı ve Yiyecek İçecek Müdürü Makoto Murabayashi toplantıda şirketle ilgili şu bilgileri verdi: “130 ülkeye yayılmış satış ağımız 26 ülkede 105 üretim fabrikası, 27 bin çalışanımız var. Sos ve lezzetlendirici sektöründe dünyanın en büyük gıda şirketleri arasında yer alıyoruz. 2013’te 24 milyar dolar satış rakamına ulaşacağız Gelirlerimizin 4’te 1’ini yurtdışı satışlar oluşturuyor.”
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
13.11.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Kemal Kükrer, Japon ortak, dondurulmuş gıda, gıda, Türkiye, Kükre Gıda, Ajinomoto
Link: Kemal Kükrer Japon ortakla dondurulmuş gıdaya girecek
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız