Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 24 Ekim 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Ambalaj »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 


Kutu içeceklerde hijyen dönemi başladı Tenekeye 'KAPAK'

Teneke kutuda yılda 4 milyar adet içeceğin satıldığı Türkiye'de hijyen kapaklı dönem başladı. Mypac şirketi, kurduğu özel hijyen takımlarıyla restoran ve kafelerdeki teneke kutulu içecekleri temizleyerek kapak takıyor.

Türkiye ’de teneke kutulu içeceklerde hijyen dönemi başladı. Alman-Türk ortaklığıyla kurulan ve şu anda sadece Türkiye’de faaliyet gösteren Mypac şirketi, kurduğu özel takımlarla Türkiye’deki restoranlardaki teneke kutulu içecekleri temizleyerek, patentli özel kapağıyla kapatıyor. Böylece tüketiciler, teneke kutu üzerindeki mikroplardan uzak tutulup, sağlıklı tüketim yapıyor.

Bandrol yapıştırılıyor
 
Restoran ve kafeler, bir veya iki haftalık teneke kutulu içeceklerini stoklarına çektiği zaman Mypac’in oluşturduğu hijyen takımları çağırıyor. Gelen takım, öncelikle Almanya’dan özel ithal edilmiş sıvılarla teneke kutulu içecekleri temizliyor. Bu temizlik işlemi bittikten sonra teneke kutulara patentli plastik kapaklar takılıyor. Tek kullanımlık olan bu kapaklara son olarak kutunun dezenfekte edildiğini belirten bir bandrol yapıştırılıyor. Bandrolden sonra ise teneke kutulu içecekler, Mypac’in hazırladığı ve kutularda saklanıyor. Öte yandan Mypac kapakların üzerine, işletmelerin kendi logoları veya reklamları yapıştırılabiliyor.

120 restoranda
 
Mypac ortaklarından Bülent Baylav’dan aldığımız bilgilere göre teneke kutulara hijyenik kapak dönemi yaklaşık 3 ay önce Türkiye’deki işletmelere sunuldu. Mypac’li kutular şu anda Türkiye’de 120 farklı restoran ve kafede kullanılıyor. Bu noktalarsa ‘mypac.com.tr’ internet adresindeki harita üzerinde belirtiliyor. Türkiye’de yılda 4 milyar teneke kutulu içecek tüketildiğine dikkat çeken Baylav, Türkiye’deki pazardan yıl sonuna kadar yüzde 10 pazar payı almayı hedeflediklerini söyledi. Baylav, “Hedeflerimizden bir tanesi, Türkiye’de kutulu içecek üreten bir şirketin hemen üretimden sonra fabrikada Mypac montajı yapabilmek. Böylece Türkiye’deki büyüme hızımıza ivme katabileceğiz” şeklinde konuştu.
 
Hastalık iddiası

Teneke kutulu içeceklerin sağlıksız olduğuyla ilgili iddialar, sık sık gündeme gelen konular arasında yer alıyor. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’nin 100 metal kutulu içecek üzerinde yaptığı araştırmaya göre muhafaza edilmeyen kutuların ağıza temas etmesi durumunda idrar yolu enfeksiyonu, sarılık ve tüberküloz gibi hastalıklara neden olabileceği iddia ediliyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
02.05.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: kapak, Kutu içeceklerde, hijyen dönemi başladı
Link: Kutu içeceklerde hijyen dönemi başladı Tenekeye 'KAPAK'
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız