Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 21 Eylül 2020 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Bal, Reçel »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 


Balda düşük rekolte beklentisi

Bal üretimde doğal afetlerden kaynaklı düşüş görüldüğünü belirten TZOB Genel Başkanı Bayraktar, bu yıl rekoltenin geçen yılki 94 bin 694 tonluk rekoltenin altında gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, doğal afetlerin, bazı yöreler hariç bal üretiminde düşüşlere neden olduğunu, bu nedenle bu yıl rekoltenin, 2013'teki 94 bin 694 tonluk rekoltenin altında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini bildirdi.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, girdi fiyatları ve verim düşüklüğünün balda maliyeti artırdığını belirtti. Kovan başı bal üretiminin bu yıl düşük kalacağını, kış aylarında yağışların yetersiz kalması, mart sonunda yaşanan zirai don ile son günlerde mevsim normallerinin üzerinde yaşanan sıcak havaların, arıları ve bal üretimini olumsuz etkilediğini kaydetti. Bayraktar, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yıllık bal üretimi özellikle çiçek balında daha da düşük gerçekleşecek"

"Doğal afetler, bazı yöreler hariç bal üretiminde düşüşlere neden oldu. Bu nedenle bu yıl rekoltenin, 2013'teki 94 bin 694 tonluk rekoltenin altında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Mart, mayıs ve haziran aylarında birçok bölgemizin yağışlı geçmesi, rekoltenin daha da düşmesini önledi. Ülkemiz 6 milyon 641 bin koloni sayısıyla dünyada ilk sıralarda geliyor. Buna karşın koloni başına yıllık yaklaşık 14-15 kilogram bal verimi düşük kalıyor. Bu yıl koloni başına yıllık bal üretimi özellikle çiçek balında daha da düşük gerçekleşecek."

Çeşitli afetlere maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri en az yüzde 30'un üzerinde zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı gerçek veya tüzel kişi üreticilerin aldıkları düşük faizli zirai kredi borçlarının bir yıl ertelendiğini hatırlatan Bayraktar, zarar gören arıcıların da kredi borçlarının ertelenebileceğini belirtti. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
18.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler:  TZOB, Şemsi Bayraktar, bal, rekolte
Link: Balda düşük rekolte beklentisi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız