Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Eylül 2020 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Bal, Reçel »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 


Yağmurlar balı vurdu, korsan ballara dikkat!

Düzce de özellikle son 2 ay içerisinde yaşanan şiddetli yağmurlar ile birlikte oluşan sel baskınları arıcıları vurdu, bal üretimi azalırken Düzce Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cafer Kaba, kaçak ve sahte ballar konusunda tüketicileri uyardı.

Yaz mevsimi bu yıl yağış oranın da bereketli geçti. Ancak yağmurlarla birlikte gelen sel bütün Düzce’yi olumsuz etkiledi. Ekili alanların zarar gördüğü sel baskınlarından arıcılar da olumsuz etkilendi. Düzce’de 2 arıcının toplam 230 kovanı sel sularına kapıldı. Maddi zarar ise 125 bin lirayı buldu. Kovan başına düşen bal ortalaması geçtiğimiz dönemlerde 15 kilogram olurken bu yıl ortalama sadece 2 kilogram oldu. Bal miktarındaki ciddi kayıplar, Bal üretim ortalamasında ise 300 ton yıllık üretim ortalamasından 60 ton seviyelerine geriledi.En çok kestane balı üreten üreticilerin bal miktarlarında azalma görülürken, Düzce Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cafer Kaba, yağışlar nedeni ile bal ortalamasının düştüğünü dile getirdi.
 
Kaba, “Yağmur bizi çok etkiledi. 2 arıcımızın arıları sele kapıldı.Yaklaşık 230 civarında arı kaybımız var.Bunun da arkadaşlarımıza maliyeti kova başı 500 lira olduğunu düşünürsek 125 bin gibi bir kaybımız var.İnşallah bunu telafi etmeye çalışacağız.Yağışlar nedeni ile bal ortalamamız çok düştü.Kova başı ortalamamız 15 kilodan 2 kilo,3 kiloya düştü.Üretimimiz 300 tondan 60 tona gerilemiş oldu.Bu dönem aynı sıkıntı Türkiye genelinde var.kestane balı üreticilerinde daha çok oldu.Yağmurlar bizi etkiledi.” dedi.
 
Kaba, bal üretiminin azalması nedeniyle tüketicilere seslenerek uyarılarda bulundu. Cafer Kaba, Tüketicilerimizi uyarmak istiyorum.Bal fazla yok ama dışarıdan gelme ihtimali yüksek.Bal olmayan balın gelme ihtimali yüksek. Tüketicilerimizin çok dikkatli olması lazım.Geçen sene ortalamamız 10 kiloydu,ondan önce 15 kiloydu.Bu sene 2 kilo.Bu yağışların ve iklimin verdiği sıkıntıdır.Biz her şeyimizi hazırladık ama doğanın verimkar olması lazımdı.Bu sene olmadı. Ama biz Akçakoca yöresi olarak balımız olmadı ama fındığımız güzel,inşallah bu açığı fındıkla kapatacağız” şeklinde konuştu. Düzce Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kaba, kestane balında düşüş beklediklerini söylerken, tüketicilerin tedirgin olmamalarını istedi ve Düzce’nin balsız kalmayacağını belirtti. 
 
 
 
 
 
(İHA)
 
 

Ekleme Tarihi
23.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: bal, düzce, sahte bal, yağmur
Link: Yağmurlar balı vurdu, korsan ballara dikkat!
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız