Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Haziran 2022 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Toptancı, Bakkal »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
330 Bin Pazarcı AVM’lere Savaş Açtı IcerikbannerUrl

- 330 BİN PAZARCI AVM’LERE SAVAŞ AÇTI 
- TÜRKİYE GENELİNDEKİ YÜZBİNLERCE BÜYÜK ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNİ TERCİH EDEN MÜŞTERİLERİ PAZARA ÇEKMEK İÇİN POST MAKİNESİ SİSTEMİNE GEÇİYOR 
- TÜRKİYE SEBZECİLER MEYVECİLER FEDERASYONU, MARKETLERİN KALDIRIM ÖNLERİNDE STANT AÇMASINI ENGELLEMEK İÇİN DAVA AÇTI 
- TÜSPAF BAŞKANI MEHMET ÇAKMAN: 
- “BÜTÜN ESNAFIMIZI POST MAKİNESİ KULLANIR HALE GETİRECEĞİZ”

BURSA (İHA) - Türkiye genelinde 330 bin pazarcı esnafı marketlere savaş açtı. Süper marketlerin kaldırım önlerine stant açmasını engellemek için hukuki yollara başvuran Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Satıcılar Federasyonu (TÜSPAF), esnafın post makinesini kullanır hale getirmek istediklerini söyledi.
Türkiye genelinde pazarcı esnafı büyük alışveriş merkezlerini tercih eden müşterilerini tekrar pazara çekmek için çaba sarf ediyor. Pazarcılar, artık nakit alışveriş yanı sıra vatandaşları tekrar eskisi gibi pazara yönlendirmek için post sistemini de hayata geçirmeyi hazırlıyor. TÜSPAF, 2014 yılında sistemi Türkiye’de yaymayı hedefliyor. Türkiye genelinde 330 bin pazarcının tezgah açtığını dile getiren TÜSPAF Başkanı Mehmet Çakman, post makinesi sistemine en yakın zamanda geçeceklerini dile getirdi. Çakman, “Bütün esnafımızı post makinesi kullanır hale getireceğiz. Marketler ile bu şekilde rekabet edeceğiz. Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının kötü ve çöp mal almasını engellemek istiyoruz. Biz bu yıldan itibaren bazı şehirlerimizde çalışmalara başladık. 2014 yılından itibaren Türkiye’nin genelinde bu sistemi yaymayı planlıyoruz. Çünkü insanlar kredi kartı olduğu için marketleri tercih ediyor. Artık bize gelecekler” dedi.

PAZARCILAR MARKETLERE DAVA AÇTI
 
Marketlerin kaldırım önünde meyve ve sebze standı açmalarına izin vermeyeceklerini kaydeden Çakman, marketlere yönelik hukuki savaş başlattıklarını söyledi. Çakman, şöyle devam etti:
“Marketler ruhsat aldıkları alanlar içerisinde dururlarsa bizim için hiçbir sıkıntı yok. Çünkü bizim pazarlarımızda satılan ürünler, onların ürünlerinin yanından geçmez. Pazarcı bu işi biliyor. Marketçiler ne aldığını ne sattığını biliyor. Ojeli, pis ellerle sabahtan akşama kadar 50 kişi o meyveleri ve sebzeleri kurcalıyor. Akşamleyin de biri alıyor torbasına dolduruyor. Pazarlarda hem kalite hem temizlik hem de hijyen var. Bu konuda hukuki yollara başvuracağız. İnşallah en kısa zamanda sonuçlanacak. Kaldırım önlerinden bütün marketlerin pislik içinde satılan mallarını kaldırtacağız. Ben bu konuda çok iddialıyım. Yasaya da aykırı. Belediye Ruhsatlandırma Kanunu’na da baktığınızda ruhsat aldıkları alanlar gayrimenkulün içidir. Kamuya ait kaldırım değildir. Kanuna göre 500 metrekarenin üstünde dükkanı var olan marketler, en az yarısı kadar otoparkı olmak zorundadır. Bu davayı kazanarak, bütün kapılarının önüne mal çıkaran marketleri temizleyeceğiz.”
Çakman, Türkiye genelinde belediyeler tarafından yapılan kapalı Pazar yerlerinin kayıtdışılığı da önlediğini kaydetti.

Ekleme Tarihi
14.01.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: 330 Bin Pazarcı AVMlere Savaş Açtı
Link: 330 Bin Pazarcı AVM’lere Savaş Açtı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız