Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Temmuz 2022 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Tatlı, Şekerleme »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 IcerikbannerUrl

Çaykur, şekerden 10 kat daha tatlı ve sıfır kalorili bitki üretimini başardı
 
 
RİZE -ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Arjantin'den getirilen ve kalorisiz şeker elde edilen stevia isimli bitkinin Doğu Karadeniz Bölgesi'nin toprak ve iklim koşullarına uyum sağladığını ve üretiminin başarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı. Şekere göre 10 kat daha fazla tatlandırıcı özelliği bulunan stevia, sıfır kaloriye sahip.

Sütlüoğlu, Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Bahçesi'nde basın mensupları ile bir araya gelerek deneme üretimi yapılan stevia bitkinin ikinci hasadını gerçekleştirdi. Sütlüoğlu, stevianın anavatanının Arjantin ve Uruguay olduğunu ifade ederek, “Stevia çay olan alanlarda iç içe yetişiyor. Bu bitkinin üretimi deneme aşamasında. Stevia’yı toz ve kesme şeker olarak üretebileceğiz. Teknik bilgiler bu ürünün Doğu Karadeniz Bölgesi için önemli bir yeni gelir kaynağı olabileceğini gösteriyor. Yeni bir geçim kaynağı ile karşı karşıyayız. Bölge insanımızın refahı için steviaya önem veriyoruz. Dünyanın yeni yeni tanıdığı bir ürün stevia. Önümüzdeki iki üç yıl içerisinde stevia pazarının 10 milyar dolar daha büyüyeceği ifade ediliyor. Dolayısıyla çok önemli bir ürün olan stevia üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

ÇAYKUR 485 BİN TON ÇAY ALDI

Sütlüoğlu, 26 Nisan’da hasadına başlanan yaş çayda üçüncü sürgün alımlarına başladıklarını belirterek,”Birinci sürgünde toplamda 210 bin ton, ikinci sürgünde 230 bin ton ve devam eden üçüncü sürgünde 45 bin ton yaş çay aldık. Toplamda 485 bin ton yaş çay üreticimizden aldık. Bu sene yeni bir ürünümüz piyasaya çıktı. ‘Çayın Prensesi’ dediğimiz beyaz çayımızı piyasaya sunduk. Kilosunu 300 liradan satın aldığımız yaş çay tomurcuğundan bugüne kadar bin 272 kilogram aldık.” diye konuştu.

Sütlüoğlu, kuru çayın yanında bu yıl soğuk çay piyasasına da hızlı bir giriş yaptıklarına vurgu yaparak, “ ‘Didi’ ismiyle soğuk çayımızı geçen yıl piyasaya sunmuştuk. Soğuk çay piyasasında kısa zamanda zirveye oturduk. Çok güçlü bir marka kazandırdık ülkemize. Didi satışlarımızda geçen yıl 40 milyon litre satış yaparken bu yıl 44 milyon litreye ulaştık. Geçen yıl 500 mililitrelik kutularda 80 milyon adet didi satmıştık. Bu milli ürünümüze sahip çıkan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.(CİHAN)

Ekleme Tarihi
24.08.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: şeker,çaykur
Link: Çaykur, şekerden 10 kat daha tatlı ve sıfır kalorili bitki üretimini başardı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız