Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Mayıs 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Tatlı, Şekerleme »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 IcerikbannerUrl

Şeker hastalarına özel höşmerim
 
 
Balıkesir’in Havran Belediyesi tarafından düzenlenen ‘1. Höşmerim ve Şiir Şenliği’ kapsamında ilk kez ‘diyabetik höşmerim tatlısı’ üretildi.

Prof. Dr. Hulusi Malyer, şeker hastalarının bu ürünü rahatlıkla tüketebileceklerini söyledi.
Havran Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ‘1. Höşmerim ve Şiir Şenliği’nde, doğal tatlandırıcı olarak bilinen ‘Stevia’ bitkisi kullanılarak ilk kez doğal höşmerim üretimi gerçekleştirildi. Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hulusi Malyer, bitki özü üretimi yapan ünlü kaşif Faruk Durukan ile birlikte yaptıkları bilimsel çalışmalarında ‘Stevia’ bitkisi üzerinde denemeler yaptı. İkili, Balıkesir mutfağının vazgeçilmez tatlısı höşmerimin şeker hastaları tarafından da tüketilebilmesi için Stevia bitkisi karışımlı höşmerim üretti. Havran Belediyesi Başkanı Emin Ersoy’a sürpriz yaparak, şenliklerde pişirilen tonlarca normal höşmerime ilave olarak diyabetik höşmerimi de vatandaşlara tattıran Prof. Dr. Malyer ve Faruk Durukan, beğeni topladı.

Yapılan bilimsel çalışma ile ortaya çıkan ilk ürünün festival kapsamında pişirilen tonlarca höşmerime ilave olarak servis edilmesine şaşıran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Malyer ve Durukan’ı teşekkür etti. Havran’ın usta höşmerim üreticileri ve festivale katılan vatandaşlar da diyabetik höşmerimi beğendi ve iş yerlerinde satışının bir an önce başlamasını istedi. Havran Belediyesi’nin, 2 gün süren ‘1. Höşmerim ve Şiir Şenliği’ kapsamında kazanlar dolusu höşmerim vatandaşlara ücretsiz olarak ikram edilirken, ünlü şair ve ozanlar, şiirlerini seslendirdi ve konserler verildi. Başkan Ersoy, önümüzdeki yıllarda höşmerim tatlısını ve ilçenin diğer yöresel ürünlerini tanıtıcı daha geniş kapsamlı şenlikler düzenleyeceklerini ve Havran’ın adını dünyaya duyurmayı hedeflediklerini söyledi.

Balıkesir’in bazı yörelerinde çok eskiden peynir tatlısı olarak ta bilinen höşmerim tatlısının isminin, mübadele döneminde bir askerin izne geldiği günlerde annesi arasında geçen konuşma ile oluşturulduğu söyleniyor. Söylentiye göre; Asker ocağından baba ocağına izne gelen Havranlı bir asker, annesinden peynir tatlısı yapmasını ister. Annesi, tatlıyı pişirip oğluna yedirdikten sonra ‘Hoş mu erim” diye sorar ve peynir tatlısının adı ‘hoşmuerim’ tatlısı olarak anılır. Ardından da, aradan geçen yıllar, bu tatlının adını höşmerime bırakır. (İHA)

Ekleme Tarihi
08.09.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler:  höşmerim,Şeker hastaları
Link: Şeker hastalarına özel höşmerim
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız