Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Haziran 2022 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Diyet Gıdalar »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 IcerikbannerUrl

Tek sorumlusu ekmek değil

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, ekmek, makarna gibi yüksek karbonhidratlı gıdaların genel olarak düşük kalorili olduğunu belirterek, “Şişmanlığın yaygınlığı için bir gıdayı suçlamamak gerekir. Özellikle kişi başına buğday tüketimiyle obezite arasında hiçbir ilişki yoktur” dedi.


Elmacıoğlu, ekmeğin obezitenin tek sorumlusu olmadığını söyledi. Diyetin oldukça karmaşık ve değişken olduğunu belirten Elmacıoğlu, şöyle konuştu:
“Şişmanlığın yaygınlığı için bir gıdayı suçlamamak gerekir. Özellikle kişi başına buğday tüketimiyle obezite arasında hiçbir ilişki yoktur. ABD'de kişi başına buğday tüketimi son yıllarda azalırken, şişmanlık oranı yükselmektedir. Buna karşın Fransa'da kişi başına buğday tüketimi ABD'ye göre yüzde 50 daha fazladır ancak şişmanlık oranı ABD'deki oranın sadece üçte biri kadardır. İtalyanlar, Amerikalıların en az iki katı buğday tüketmelerine karşın dörtte bir oranında şişmanlığa sahiptirler. Ekmek, makarna gibi yüksek karbonhidratlı gıdalar genel olarak düşük kalorilidir, şişmanlatmaz. Bunun iyi bilinmesi ve algılanması önemli.”

"TÜRKİYE'DE ERKEKLER KADINLARDAN DAHA FAZLA EKMEK TÜKETİYOR"

Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışmaları 2'nin (TURDEP-2) önemli sonuçlar ortaya koyduğunu anlatan Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu,, 2010 yılında yapılan bir çalışmada Türkiye'de nüfusun 3'te birinin normal, 3'te birinin fazla kilolu, 3'te birinin de şişman olduğunun belirlendiğine dikkati çekti.
İki yıl önce yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması'nda Türk insanının sanıldığının aksine günlük enerji tüketimine tahıl grubunun katkısının sadece yüzde 25,3 olduğunu anlatan Elmacıoğlu, şunları kaydetti:
“Araştırmaya göre, Türk insanı günde ortalama kişi başına 183,94 gram ekmek ve 69,87 gram diğer tahıl grubu tüketmektedir. Ülkemizde kadınlar günde ortalama 149,46 gram, erkekler de 218,24 gram ekmek tüketmektedir. Erkekler kadınlardan daha fazla ekmek tüketiyor. Günlük enerjimizin sadece yüzde 25'i ekmekten geliyor. Günlük enerji ihtiyacımızın fazlası olarak tükettiğimiz her gıda kilo aldırır. Bu da şişmanlığın oluşmasına neden olur. Ekmek çeşitleri sıfır yağlı, yani yağsızdır. Bu karbonhidratların 1 gramı 4 kalori içerirken, yağın gramı 9 kalori içerir. Bu durumda toplumun beslenme alışkanlıklarından haberi olmayanlar hangi unvana sahip olursa olsun yanlış beslenme söylemlerinden kaçınmalıdırlar.”

Prof. Dr. Elmacıoğlu, “ekmek şişmanlatır, kilo aldırır” kanısının, fazla kalorinin ekmekten çok yağlı gıdaların ihtiyaçtan fazla tüketilmesinden ve yeterli beslenme ölçüleri aşılarak, porsiyon ölçülerinin abartılması ile açıklanabileceğini sözlerine ekledi.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
14.03.2013
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Tek sorumlusu ekmek değil
Link: Tek sorumlusu ekmek değil
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız