Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 02 Temmuz 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Organik Gıdalar »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 IcerikbannerUrl


Organik Ürün Tüketiminde Avrupa’nın Gerisinde Kaldık

AYDIN (İHA) - Dünyada organik tarıma olan ilginin her geçen gün artmasına rağmen halen Türkiye’de kişi başına yıllık organik üretim tüketim tutarının 1 euronun altında kaldı belirtildi.
 
Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Ertem organik tarımın dünyada yükselen bir değer olduğunu, sağlıklı ve sivil düşünen toplumların organik ürünlere yöneldiğini söyledi. Yıllık kişi başına düşen organik harcamanın Almanya ve İsviçre’de 150, İtalya’da 120 euro olmasına rağmen Türkiye’de bu rakamın 1 euronun altında kaldığını ifade eden Başkan Ertem, “Türkiye organik tarımda dünya sıralamasında geriye doğru gidiyor. 1990’ların başında dünyada ilk beşte yer alan Türkiye bugün 400 milyon dolarlık yıllık ihracatıyla 42.sıraya düştü. Tarım politikalarında bütünlük sağlayarak organik tarımda potansiyeli ve tüketimi artırmalıyız” diye konuştu.
 
Türkiye’de tarımla uğraşan üreticinin sanayinin talebine uygun üretim yapmadığı için verim kaybı yaşandığına dikkat çeken Ertem, kaynakların doğru kullanımı için sürdürülebilir, organik tarıma devlet desteği verilmesi gerektiğini belirtti. Ertem, “Sağlıklı nesiller için organik tarım koruyucu sağlık hizmeti kapsamında yer alıyor. Sağlıklı beslenen nesiller ile sağlık harcamaları düşer, işgücü kayıpları azalır. Devletin geniş bir perspektifte düşünerek organik üretimi sübvanse etmesi sürdürülebilir kaynaklar açısından oldukça önemli. Organik ürünlerde KDV’nin düşürülmesiyle üreticiye katkı sağlanarak, tüketimin artması yolunda önemli bir adım atılabilir” dedi.
 
ORGANİK BESLENME ZORUNLU OLSUN
 
Türkiye’de organik ürün tüketimini arttırmak için önerilerde de bulunan ETO Başkanı Ertem şöyle konuştu: “Anaokulu ve kreşlerde organik beslenme zorunlu hale getirilmelidir. İtalya’da organik ürün tüketiminin yüzde 33’ü okullarda gerçekleştirilirken, bu oran Türkiye’de yüzde 1’in altında. Çocuklarını yüksek ücretli özel okullara gönderen veliler yıllık 20 bin TL okul ücreti veriyor. 500 TL fark vererek çocuğunun sağlıklı organik ürünlerle beslenmesine harcama yapmıyor. Medya aracılığıyla bireylere sağlıklı beslenme ile ilgili bilgi verilmeli. Ekolojik ürünlerin tüketimi artarsa bu ürünlerin üretimindeki tüm aşamalar kayıt altında olduğu için devlete ekstra vergi katkısı olacaktır.”
 
İŞBİRLİKLERİ SÜRECEK
 
Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hicran Özdamar ise; EMD İzmir Şubesi olarak 118 üyesiyle büyük bir gücü temsil ettiklerini ve farklı kurum ve kuruluşlarla işbirliklerini sürdüreceklerini açıkladı. Özdamar, “Üyelerimizin mesleki gelişimine verdiğimiz önemin yanı sıra aynı alanı paylaştığımız sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşlarla bir araya gelerek yaptığımız paylaşımlarla işbirliklerimize ara vermeden devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
 
 

Ekleme Tarihi
25.03.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Organik Ürün Tüketiminde, Avrupa’nın Gerisinde Kaldık,organik ürün, tüketim
Link: Organik Ürün Tüketiminde Avrupa’nın Gerisinde Kaldık
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız