Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Temmuz 2022 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Süt, Süt Ürünleri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 IcerikbannerUrl


119 yıllık kaymakçıya tahliye şoku

Beşiktaş’ın sembol dükkanlarından biri olan Pando Kaymak’a tahliye şoku… 92 yaşındaki Pandelli Shestakof’un işlettiği Pando Kaymak mal sahibi tarafından dükkanından çıkarılıyor. 119 yıldır ailesi kaymak işi ile uğraşan Pando lakaplı Shestakof, “Dükkanımızın durumunu bilen kişilerin bize yardımcı olacaklarını düşünüyoruz” diyor.

1895’ten beri kaymakla uğraşan Pando’nun dükkanında sadece kaymak satılmıyor. Müşteriler aynı zamanda kahvaltı da edebiliyorlar. Beşiktaş’ta doğan Pando, “İnsanlar bizim mekanımıza geldiklerinde kendilerini evlerinde hissediyorlar. Biz bu dükkanda camlara PVC kaplama yapmak istediğimizde bile nostaljik havası bozuluyor diye müşterilerimiz bize kızdı. Sebebi ise bizi ve dükkanı sahiplenmeleridir” dedi. Öte yandan son dönemde çıkan yeni bir yasa ile 10 yılı dolduran kiracılar dükkanlarından mazeret gösterilmeksizin evlerinden çıkarılabiliyor. Shestakof bu durumdan da kötü etkilendiklerini belirtiyor.

ESKİ ESNAFLIK KALMADI
 
Pando aile mesleği olan kaymakçılığa da ailesinin diğer üyelerinden daha geç başlamış. Önceleri tornacılık yaptığını ifade eden Pando, “Önceleri tornacılık yapıyordum. Tornacılıktan sonra kendi dükkanımıza gelip işi öğrenmeye başladım. Eski esnaflık artık kalmadı. Bizler esnaflık kültürünü devam ettiren bir müesseseyiz. Süleyman Seba'lar, Hakkı Yeten'ler (Baba Hakkı), Sabri Ülker'ler kimler kimler... Buradan geçenleri anlatmakla bitmez. Beşiktaş takımı bizde yapardı kahvaltılarını. Hatta bu pazar Beşiktaş Kulübü, çarşıdaki esnaflardan en yaşlı olanlarına Beşiktaş forması giydirip kamera karşısına geçirecek. Onlardan bir tanesi de benim” diye konuştu.

Tahliye kağıdında dükkanın 1 temmuzda boşaltılacağı yazıyor. Pando ise kendilerine verilen son tarihin 15 ağustos olduğunu söyledi.

ORTADA KALMAK İSTEMİYORUZ
 
Pando, dükkânlarının yerine restoran yapılacağını ifade ederken, “Dükkan sahibimiz de kendine göre haklı. Mekân onun; ama biz de böyle ortada kalmak istemiyoruz. Buradan çıksak başka bir yerde aynı sıcaklığa ulaşamayız. 'Pando Kaymak' geleneksel bir marka ve bu markanın şu anda yardıma ihtiyacı var” dedi. Ev sahiplerinin nazik bir tavırla kendilerini çıkarmak istediğini de belirten Pando, “En sonunda bize tahliye belgesi getirdiler. Biz de imzaladık. Biz buradan çıkarsak eski tadı yakalayamayız. Pando Kaymak'ın bu durumunu bilen kişilerin bize yardımcı olacaklarını düşünüyor ve umuyoruz. Bir de yardımcı olmak için değil de bizim ismimiz üzerinden para kazanmak isteyenler geliyor. Gel şurada bir yer açalım, siz oturursunuz. İsim üzerinden iş yapmak için geliyorlar yanımıza. İsmimizi de tescillemek üzereyiz. Daha önce bunu denedik ama dolandırıldık” dedi. Pando’nun dükkanı boşaltmak için 15 Ağustos'a kadar vakti var.

YENİDEN BİR ARAYA GELECEKLER
 
Mekânın durumunu bilen Avukat Berk Çektir, mekân sahiplerinin ilgili yere gıda üzerine bir yer açmak istediklerini ifade etti. Av. Çektir ‘Pando Kaymak’ olarak bilinen yerin, ticari bir yer olmanın yanı sıra kent kültürü özelliği taşıdığına da vurgu yaptı. Av. Çektir, tarafların yeniden bir araya gelecekleri yönünde bilgisinin olduğunu söyledi. Curlinarybackstreet’s.com’a konuşan dükkanın mal sahibi Emre Marhan ise, “Onlara tahliye için kamyon gönderecek değilim. Bu bizim ailemizin tarzı değil” diye konuştu. 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
09.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: 119 yıllık kaymakçıya, tahliye şoku
Link: 119 yıllık kaymakçıya tahliye şoku
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız