Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Temmuz 2022 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Konserve,Turşular »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 


Kış Hazırlıkları Hummalı Bir Şekilde Devam Ediyor

SAKARYA (İHA) - Yaz aylarının sonuna yaklaştığımız şu günlerde ev hanımları kış hazırlıklarını hummalı bir şekilde sürdürüyor. Gelişen teknoloji sonrası market raflarını süsleyen konserve ürünler yerine kendi ürettikleri sebze ve meyvelerin konservelerini hazırlayan Sakaryalı ev hanımları hem kışa hazırlık yapıyorlar hem de aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.

Sakarya’nın Adapazarı İlçesi Ozanlar Mahallesi’nde yaşayan Ünzile Coşkun gelini Fatma Coşkun ile Adana’dan gelen kız kardeşleri Tevhide Giden ve Ayşe Bale ile birlikte hummalı bir şekilde kış hazırlığı yapıyor. Kendi bahçesinde ektiği domates, biber, bamya, patlıcan, incir, fasulye, erik gibi sebze ve meyveleri kış için hazırlayan Sakaryalı kadınlar kış için reçel, komposto ve konserve ürünler yapıyorlar.

Kendi bahçesinde yetiştirdiği ürünlerin doğal olduğunu anlatan Ünzile Coşkun, “Biz marketlerden hazır konserve almayız. Kendi ürünümüzü kendimiz yetiştirir kış için hazırlık yaparız. Kışın pazara inmeyiz. Domates-biber, domates-bamya, domates-fasulye, domates-biber-bamya konservelerini hazırlıyoruz. Malzemeleri güzelce doğradıktan sonra çiğ olarak cam kavanozları koyup üstüne tuz ve içine su koyar ağzını sıkıca kapatırız. Kapattığımız kavanozları kazanlarda kaynatırız ve kışa hazır hale gelirler. Kışın pazara inmeyiz. Hem yediğimiz ürünlerin sağlıklı olduğunu biliriz hem de aile bütçemize katkı sağlarız” dedi.

Tarlasında yetiştirdiği patlıcanları da közleyerek şişelere koyduklarını anlatan Coşkun, “Kış geldiğinde tükettiğimiz bu konserveler sanki yeni yapılmış gibi olur. Sanki bahçeden yeni toplanmış gibi yeriz” şeklinde konuştu.

Yine bahçesinde yetişen incirden reçel, erikten de komposto yapan kadınlar bu hazırlıklarının yaklaşık bir hafta sürdüğünü belirttiler.
 
 

Ekleme Tarihi
19.08.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Kış Hazırlıkları Hummalı Bir Şekilde Devam Ediyor
Link: Kış Hazırlıkları Hummalı Bir Şekilde Devam Ediyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız