Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 02 Aralık 2020 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Konserve,Turşular »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 


Marmarabirlik 'organik zeytin' pazarına göz dikti

Birlik, Marmara Adası'nda "organik zeytin" yetiştirmek amacıyla gerekli izinlerin alınması ve sertifikasyon işlemleri için çalışma başlattı.

BURSA - Dünyanın en büyük sofralık zeytin üreticilerinden Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik), Marmara Adası'nda "organik zeytin" yetiştirmek amacıyla gerekli izinlerin alınması ve sertifikasyon işlemleri için girişimlere başladı.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ve dünya genelinde organik üretim pazarının giderek büyüdüğüne dikkati çekerek, bu pazara ilgi duyduklarını söyledi.

Asa, Marmara Adası'nın coğrafi bakımdan organik zeytin yetiştiriciliğine elverişli olduğunu anlatarak, son günlerde ilçe yöneticileriyle ortak akıl çerçevesinde ortaya konulan bir proje üzerinde durduklarını belirtti.

Organik tarımın, zeytine ayrı bir katma değer katacağını ifade vurgulayan Asa, şöyle konuştu:

"Bu projenin hayata geçirilebilmesi için sertifikasyon işlemlerinin bitirilmesi ve aynı zamanda üretimin kademeli olarak gerçekleştirilmesi için startı vermiş durumdayız. Aynı zamanda ilgili yerlerden izinlerin alınması ve sertifikasyon işlemlerinin başlaması gerekiyor. Tabii ki bu, süreç isteyen bir mesele. Marmarabirlik'in şu an itibarıyla bütün ürünlerinin doğal fermente olduğu tüketiciler tarafından da biliniyor. Organik üretim, Marmarabirlik'in hayal ettiği projelerden biridir. Nedeni de şu; inşallah önümüzdeki sürecin, organik zeytin üretimi bakımından büyük bir potansiyel oluşturacağına inanıyorum. İnşallah Marmarabirlik olarak organik zeytin yetiştiriciliği sertifikasyonlarını alıp projeyi en kısa zamanda hayata geçirmeyi düşünüyoruz."

2014 yılı ihracat hedefi 27 milyon dolar

Asa, Marmarabirlik'in üretim, satış ve ihracat hedeflerine de değindi.

Birliğin, 2013 yılında yaklaşık 5 bin 400 tonu ihracat olmak üzere 33 bin ton zeytin satışına ulaştığı bilgisini veren Asa, bu senenin 8 ayında bu miktarın 28 bin tonu geçtiğini aktardı.

Hedeflerinin bu yıl 36 bin ton zeytin satmak olduğunu söyleyen Asa, "İnşallah 36 bin ton seviyelerine ulaşıp aynı zamanda da ihracatta 6 bin ton seviyelerine ve dolayısıyla 27 milyon dolarlık dış satım hedefine ulaşmayı planlıyoruz" dedi.

Hidamet Asa, geçen yıl 5 bin 400 ton karşılığında 23,5 milyon dolar döviz girdisi sağladıklarını dile getirerek, bu sene yaklaşık yüzde 15'lik ihracat artışı öngördüklerini bildirdi.

Marmarabirlik'in geçen yılki cirosunun 250 milyon lira olduğunu hatırlatan Asa, "Bu sene ciromuz, 270 milyonları bulacak gibi görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
01.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: marmarabirlik, organik, zeytin, pazarı, giriş
Link: Marmarabirlik 'organik zeytin' pazarına göz dikti
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız