Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Mayıs 2020 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Hazır Yemek »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 


Zehirlenmemek için kalan yemekleri yiyeceğiniz kadar ısıtın

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, kalan yemeklerin defalarca ısıtılıp yenilmesinin bakteri üremesine sebep olduğunu ve gıda zehirlenmelerini beraberinde getirdiğini söyledi. Prof. Dr. Tayar, "Evde kalan yemeklerinizi yiyeceğiniz kadar ısıtın. Defalarca ısıtılıp soğutulan yemek zehirlenmeye davetiye çıkarır." dedi.

Ev hanımları, kalan yemekleri buzdolabına koyup, ertesi gün ve takip eden günlerde soğumuş yemeği ısıtıp yeniden sofraya koyuyor. Bu işlemin sağlıklı olması için soğumuş yemeğin sadece yenilebilecek kadar olan bölümünün ısıtılması gerektiğini belirten UÜ Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, uygun pişirme sayesinde, gıda zehirlenmesine yol açan zararlı bakterilerin öldürüldüğünü söyledi. Yiyecekleri, özellikle de etleri iyice pişirmenin önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tayar, yiyeceklerin her tarafının iyice pişmesine ve özellikle merkez kısmının da pişmesine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak "Yiyecekleri yeniden ısıtırken, her tarafının iyice sıcak olmasına dikkat edin ve bir defadan fazla tekrar ısıtmayın. Sofrada yeğdiniz yemeğin kalan bölümünü buzdolabında saklamalı. Ertesi veya takip eden günlerde soğumuş yemeği ısıtmak için sadece yenilebilecek kadar olan bölümü ısıtmak lazım. Yani ısınmış yemekte mikroplar ürüyor. Yemek soğuduğunda bakteriler ölür. Siz, soğumuş yemeği ısıtıp, tekrar soğutarak yeni bakteri üretirsiniz. Üreyen bakteriler de gıda zehirlenmesine yol açar. O yüzden kalan yemekleri, tüketeceğiniz kadar miktarını ısıtın." diye konuştu.

Bakterilerin büyümesini ve toksinlerin oluşmasını önlemek için, gıdaları doğru sıcaklıkta tutmanın son derece önemli olduğuna işaret eden Tayar, daima paketin üstündeki bilgileri okunması gerektiğini dile getirdi. Tayar şunları kaydetti: "Yiyeceğin buzdolabında tutulması gerektiği belirtiliyorsa, buzdolabında tutmaya dikkat edin. Soğuk tutulması gereken yiyecekler oda sıcaklığında bırakılırsa, gıda zehirlenmesine yol açan bakteriler çoğalarak tehlikeli düzeylere çıkabilir. Pişmiş yiyeceklerden arta kalanlar, çabucak soğutulup buzdolabına konmalıdır. Yiyecekleri derin olmayan kaplara koymak ve küçük miktarlar halinde bölmek, soğutma işlemini hızlandırır. Çaprazı bulaşma, bakterilerin genellikle çiğ olan yiyeceklerden diğer yiyeceklere geçmesiyle oluşur. Bakteriler ya bir yiyecek diğerine dokunduğunda veya akıntı olduğunda doğrudan ya da örneğin ellerden, gereçlerden, üstünde çalışılan yüzeylerden, bıçaklardan ve diğer aletlerden dolaylı olarak geçebilir. Çapraz bulaşma, gıda zehirlenmesinin en önde gelen nedenlerinden biridir. Çaprazı bulaşma oluşmasını önlemek için: çiğ yiyeceklere dokunduktan sonra ellerinizi daima iyice yıkayın çiğ ve yenmeye hazır yiyecekleri birbirinden ayrı tutun çiğ etleri, ağzı kapatılabilen kapların içinde buzdolabında muhafaza edin ve bunlardan diğer yiyeceklerin üzerine akıntı olmamasına dikkat edin çiğ yiyecekler ve yenmeye hazır yiyecekler için ayrı doğrama tahtaları üzerinde çalışılan yüzeyler kullanın."

Yemek pişirmek için mutfağa giren kadınlara da önemli uyarılarda bulunan Prof. Dr. Mustafa Tayar şu tavsiyelerde bulundu: "Kişisel temizliğinize dikkat etmek ve üzerinde çalışılan yüzeyleri, kapları gibi alanları temiz tutmak suretiyle zararlı bakterilerin yayılmasının önüne geçebilirsiniz. Ellerinizi düzenli olarak, özellikle de aşağıdaki durumlarda yıkamak önemlidir. Tuvalete gittikten sonra, çiğ gıdalara dokunduktan sonra, yenmeye hazır yiyeceklere dokunmadan önce eller yıkanmalı. İshal veya kusma gibi mide rahatsızlıklarınız olduğunda yiyeceklere dokunmayın ellerinizde yara veya kesikleriniz varsa, bunlar su geçirmez bantla sarılı olmadıkça yiyeceklere dokunmayın."
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
19.01.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: gıda zehirlenmesi, yiyecekleri doğru pişirme, yemeklerde bakteri üremesi
Link: Zehirlenmemek için kalan yemekleri yiyeceğiniz kadar ısıtın
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız