Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Mayıs 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Hazır Yemek »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 


Mantının ömrü uzadı

DENİZLİ'de Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Çivril Atasay Kamer Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Organik Tarım İşletmeciliği'nde yapılan bir çalışmada mantının raf ömrü 10 günden 4 aya çıkarıldı.

PAÜ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Sinan Uzunluoğlu, doktora tez projesi olarak yaptıkları çalışmanın asıl amaçlarından birinin özellikle yurt dışında yaşayan Türklere yönelik endüstriyel üretimdeki ihracat şansını arttırmak olduğunu söyledi. Yard. Doç. Dr. Uzunluoğlu, “Adana'da küçük bir mantı üreticisi firma 'benim mantılarım çok kolay bozuluyor, raf ömrünü nasıl uzatırız?' şeklinde bir taleple bize gelmişti. Yaptığımız araştırma ile modifiye atmosferde paketleme sistemi ile mantıyı geleneksel özelliklerini koruyarak uzunca bir süre dayandırabileceğimizi fark ettik. Bunun için gerekli ambalaj materyallerini araştırdık, bunları İstanbul'dan temin ettik. Deneme üretimleri yaptık. Antalya'da büyük bir entegre et tesisinde modifiye atmosfer paketleme ünitesinde mantımızı farklı kompozisyonlarda, farklı formüllerde paketledik ve dört ay boyunca her hafta mikrobiyolojik, fiziksel, kimyasal ve duyusal analizlerini gerçekleştirdik. Mantının 4 ay boyunca rafta bozulmadan kalabileceğini belirledik” diye konuştu.
 
PATENT BAŞVURUSU
 
Endüstriyel üretim metodu olarak hazırlanan projenin evlerde uygulanmasının mümkün olmadığını belirten Uzunluoğlu, “Mantının raf ömrünün uzatılmasında tamamen doğal ürünler ve günlük hayatta kullanılan maddelerden faydalandık. Bununla ilgili patent başvurumuzu Haziran 2012 yılında Türk Patent Enstitüsü (TPE)' ne başvurduk. Şu an da süreç devam ediyor. Patenti alındıktan sonra çeşitli üreticiler ile görüşmeyi düşünüyoruz. Bu ancak endüstri de yapılabilecek bir şey evlerde yapılması mümkün değil. Bu bir endüstriyel üretim metodu” dedi.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
09.02.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Mantının ömrü, uzadı, mantı
Link: Mantının ömrü uzadı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız