Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Mayıs 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Hazır Yemek »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 


Kuraklık Pastırma ve Sucuk Fiyatlarını da Vuracak

KAYSERİ (İHA) - Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Şaban Ünlü, kuraklığın sürmesi durumunda pastırma ve sucuk fiyatlarının artacağını söyledi.
 
Ülkede son günlerde yaşanan kuraklığın, pastırma ve sucuk fiyatlarına etkisini değerlendiren Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, “Şimdi ortada yaşanan havaya göre kuraklık görünüyor ama inşallah ileriki günlerde yağmur ve kar yağar da kuraklık kalmaz. Bugünkü hava raporunda da dinledim Mart ayının 5’ine kadar pek yağış görünmüyor. Ondan sonrada pek fazla yağış görünmüyor. Şimdi bakıyoruz İstanbul’da ağaçlar çiçek açmış. Bu sene kar ve yağış olmadı. Eğer kuraklık olurda arpa, buğday az çıkarsa yem fiyatları yüksek olacak. Yem fiyatları yüksek olunca da ekmek fiyatı da et fiyatı da artar. Et fiyatı artınca da pastırma ve sucuğun fiyatı artacaktır. Tabi kuraklık iyi bir şey değil. Ülkemiz zaten tarım ve hayvancılık ülkesi. İnşallah cenabı Allah yağış verir. Bizi bu sıkıntılardan kurtarır” diye konuştu.
 
Pastırma ve sucuğun fiyatıyla ilgili bilgi veren Ünlü, “Şu anda pastırmanın kilogramı toptan olarak 40 liradan, sırt diye tabir ettiğimiz pastırmanın kilogramı 50 liradan, sucuğun kilogramını da 25 liradan satıyoruz. Perakende olarak da sucuğun fiyatı 30-35 lira arasında, pastırmanın perakende fiyatı 50 lira, sırt dediğimiz pastırmanın perakende fiyatı da 60 liradan satılıyor. Pastırma genelde pahalandığı için hediyelik olarak gidiyor. Eskiden millet evine de pastırma alırdı. Şimdi biz perakende dükkanlarda görüyoruz genelde ağırlık hediye üzerine gidiyor. Artık Kurban Bayramı’nda eskiye göre çok sucuk yapılıyor. Vatandaşlar böylece senelik sucuk ihtiyacını gidermiş oluyor. Pastırma yapması evlerde zor oluğu için yapamıyorlar” şeklinde konuştu.
 
 

Ekleme Tarihi
21.02.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: kuraklık, pastırma, sucuk, fiyat
Link: Kuraklık Pastırma ve Sucuk Fiyatlarını da Vuracak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız