Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Temmuz 2022 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Un, Unlu Ürünler »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 


Beyaz ete "kurban ayarı"

BESD-BİR Başkanı Koca, "Kurban Bayramı'nın ardından tavuk eti tüketimine ilginin azalacağını ve fiyatlarda düşüş olacağını öngörüyoruz" dedi.

ANKARA - Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, Kurban Bayramı'nın ardından tavuk eti tüketimine ilginin azalacağını ve fiyatlarda düşüş olacağını belirtti.

Koca, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşların kırmızı et tüketimine yönelmesinin ve stok yapmasının beyaz et sektörünü olumsuz etkileyeceğini ancak bu durumun çok uzun sürmeyeceğini ifade etti.

Bu kapsamda gerekli tedbirleri aldıklarını dile getiren Koca, "Kurban Bayramı'nın ardından tavuk eti tüketimine ilginin azalacağını ve fiyatlarda düşüş olacağını öngörüyoruz. Üretim planlarımızı da bu kapsamda yapıyoruz" dedi.

Türkiye tavuk eti üretiminde dünya 8'incisi

Dünya tavuk eti üretiminde ABD, Çin ve Brezilya'nın açık ara önde olduğunu dile getiren Koca, Türkiye'nin de 2013 itibarıyla üretimde dünyada 8. sırada yer aldığını ifade etti.

Nüfusun sağlıklı beslenebilmesi için tavuk eti tüketiminin önemine işaret eden Koca, tavuk etinin hem sağlıklı hem de diğer protein kaynaklarından daha uygun fiyatlı olduğunu söyledi.

Türkiye'de yılda kişi başı ortalama 20 kilogram beyaz et tüketildiğini kaydeden Koca, kamuoyunda beyaz et tüketimi ile ilgili ortaya atılan spekülasyonların tüketimi olumsuz etkilediğini dile getirdi.

"Asılsız bilgiler var"

Koca, tüketicilerin markası belli, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylı her türlü tavuk etini alabileceğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Tavukların 45 günden sonra yaşamadıkları, kuluçkadan 17. günde çıktıkları gibi asılsız bilgiler var. Tavuk üretiminde hormon kullanıldığına dair yanlış bir algı mevcut. Türkiye'de hormon kullanımı, üretimi, satılması ve bulundurulması kesinlikle yasak. Hormon ucuz olmadığı için ekonomik açıdan kullanılması da mantıklı değil. Tavuk eti üretim tarihinde hormon hiç kullanılmadı. Büyüme ve gelişme faktörü olarak antibiyotik kullanımı da aynı şekilde yasak. Beyaz ette en sağlıklı, en güvenilir, en kaliteli üretim Türkiye'de."

Koca, Türkiye'de tavuk eti üretiminin istikrarlı olarak artmasının büyük başarı olduğunu vurgulayarak, son iki yıldır yüzde 5 düzeyinde büyüme gerçekleştiğini ifade etti.

Kişi başına toplam et tüketiminde ise Türkiye'nin çok geride bulunduğunu belirten Koca, ABD'de 108,9 kilogram, AB'de 77,1 kilogram olan kişi başına tüketimin Türkiye'de sadece 32,4 kilogram olduğunu kaydetti.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
29.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği, Sait Koca, kurban
Link: Beyaz ete 'kurban ayarı'
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız