Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 01 Haziran 2020 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 


Bayramdan sonra sığır eti fiyatı arttı

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, besicinin elindeki büyükbaş hayvanın önemli bölümünün kurban bayramında kesilmesi sonucu kesime gidecek hayvan sayısının azalmasının sığır eti fiyatlarını artırdığını söyledi.

Ünlü,yaptığı açıklamada, şu anda özellikle sığır etinde arzın talebi karşılayamaz duruma geldiğini ifade etti.

Kurban Bayramı'ndan sonra piyasanın çok fazla et ihtiyacı olmayacağı için fiyatların sabit kalacağını veya düşeceğini düşünürken tam tersi bir durumla karşılaşıldığına dikkati çeken Ünlü, şunları kaydetti:

"Bayramdan önce karkas kilogramı 18,5 liraya kesilen büyükbaş hayvan şu anda 20 liradan aşağıya kesilmiyor. Marketlerde ise dana kıymanın kilogramı 28-30, parça etin kilogramı ise 35-40 liradan satılıyor. Besici elindeki yetişkin hayvanların büyük çoğunluğunu kurbanda sattı. Yeniden besilik hayvan alarak yetiştirmeye başladı. Bunlar kesim dönemine gelene kadar et fiyatları bu şekilde biraz yüksek kalacaktır" diye konuştu.

Kurban bayramından önce hayvan ithalatına izin verilmesi gerektiğini dile getirmelerine rağmen yetkililere seslerini duyuramadıklarını anlatan Ünlü, yüzde 40 oranında besilik hayvan ithalatına izin verildiğini ancak şartların cazip olmadığını vurguladı.

Hayvan ithalatı cazip değil
 
İthal hayvana yüzde 15 gümrük vergisi konulduğunu dile getiren Ünlü, şöyle devam etti:

"Besilik hayvanın kilogram maliyeti Türkiye'de 15 lira civarında. İthal hayvanın maliyeti ise gümrük vergisi, nakliye parasıyla 16 lirayı buluyor. O nedenle şu anki ithalat izninin bir cazibesi yok. İthal hayvanın cazip olabilmesi için kilogram fiyatının 10-11 lirayı geçmemesi gerekiyor. Ancak o zaman besici para kazanabilir ve yurt dışından hayvan getirir. Aksi takdirde elindeki besilik hayvanlarla idare etmek zorunda kalacak ki bu da fiyatların yükselmesine neden olacaktır. Şu an vatandaşın büyük çoğunluğu kurbanda kestiği hayvanın etini tüketiyor. Bu etler bittikten sonra piyasadaki arz talep açığı büyüyecek ve fiyatlar daha da yükselecektir."

Kurak bir yıl geçirilmesi nedeniyle yem fiyatlarının da önceki yıla oranla yüzde 15-20 arttığına dikkati çeken Ünlü, önümüzdeki günlerde yem fiyatlarındaki artışın da et fiyatlarına yansıtılmasının kaçınılmaz olacağını söyledi.

"Koyun etine yönelin"
 
Kurban bayramında çok fazla küçük baş hayvan kesilmemesi nedeniyle koyun ve kuzu eti fiyatlarında artış olmadığını belirten Ünlü, koyunun kurbandan önce de şimdi de karkas kilogramının 19 liradan kesildiğini, marketlerde ise 27 ile 35 lira arasında satıldığını ifade etti.

Vatandaşın bu dönemde koyun etine yönelerek fiyatların daha da yukarılara çıkmasını engelleyebileceğini dile getiren Ünlü, aksi takdirde sığır eti fiyatlarının biraz daha yükselebileceğini vurguladı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
23.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: sığır eti, et, fiyat
Link: Bayramdan sonra sığır eti fiyatı arttı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız