Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 19 Ocak 2021 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre

TEVFİK GÜNGÖR / OLAYLARIN İÇİNDEN
 
 
 
Sütaş ne yapar? Muharrem Yılmaz ne yapar?

 
 
 
 

2013 Yılında Muharrem Yılmaz'ın adını çok duyacağız. Çünkü Muharrem Yılmaz, TÜSİAD'da başkanlık sorumluluğunu Ümit Boyner'den devralacak.
 
Bugüne kadar Muharrem Yılmaz'ı, Bursalı bir işadamı, Sütaş'ın tepe yöneticisi diye bilirdik.

Merak ettim. Muharrem Yılmaz ve Sütaş hakkında bilgi derledim. İşte bulabildiğim bilgiler:

Muharrem Yılmaz, 1957'de Bursa'nın Karacabey ilçesinde doğdu. Galatasaray Lisesi'nden sonra yükseköğrenimini Uludağ Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde tamamladı.
Üniversite öğrenimi sırasında Sütaş'ta çalışmaya başladı. Üretimden pazarlamaya çeşitli kademelerde görev aldıktan sonra, 1989 yılında Genel Müdür olarak atandı. 2005 yılında Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

SÜTAŞ, Bursa'nın Karacabey ilçesinde Muharrem Yılmaz'ın babası Sadık Yılmaz'ın liderliğinde kuruldu ve 1975 yılında üretime başladı.

Muharrem Yılmaz'ın dedesi Celalettin Yılmaz, Karacabey'in Harmanlı köyünde uzun yıllar muhtarlık yapmış, çevresinde tanınan, bilinen, itibarlı biriydi. Tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor, zaman zaman mevsimlik olarak da küçük çapta mandıracılık yapıyordu.
O dönem yöredeki diğer mandıracılar ve sütçülerle de ilişkileri, dostlukları vardı. Bunlardan biri, bir gün Celalettin Yılmaz'dan, kendisini temsilen Karacabey Devlet Üretme Çiftliği'nin süt ihalesine girmesini istedi. Dede ihaleye girip kazandı. Günde 4 ton sütü almayı taahhüt etti. Fiyatın yükselmesi nedeniyle arkadaşı sütleri almak istemeyince Muhtar Celalettin: "Ben bir söz verdim, dönemem" diyerek ihaleyi üstlenmek zorunda kaldı.
Arkadaşlarından birinin mandırasını kiraladı. O dönem için en dayanıklı ürün olan kaşar peyniri üretmeye başladı. Bu iş daha sonra süreklilik kazandı Muharrem Yılmaz'ın babası Sadık Yılmaz ile kardeşlerinin ana işlerinden biri haline geldi.
Sadık Yılmaz'ın ve kardeşlerinin adlarının baş harflerinden oluşan "SY Kaşarları", Bursa, İstanbul ve Ankara'da tanınır oldu.
Sadık Yılmaz bir süre sonra SY kaşarları üretimini geliştirmek için "Sütten Aşlar" anonim şirketi SÜTAŞ A.Ş.'ni kurdu 1975 yılında Sütaş A.Ş. ürünleri piyasaya çıkmaya başladı.
Yıllar içinde Sütaş'ın kurumsal yapısı güçlendi. Yatırımları arttı.
Bugün Sütaş'ın çalışan sayısı yaklaşık 4000. Geçen 37 yılda üretim kapasitesi 125 kat arttı.
Karacabey ile Aksaray'da, 110 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteren iki fabrikada, yılda 750 milyon litre sütü işleyecek kapasite var. 1300 araçlık dağıtım filosu mevcut.
1.4 milyar TL'lik cirosu ile İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) "Türkiye'nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2011" listesinde 59. sırada yer alıyor. 6 yıldır sektörün lider markası.
2010 yılında, süt ve süt ürünleri üretimine 30,7 milyon dolar, süt hayvancılığı ve yem üretimine ise 4,4 milyon dolar, 2011'de ise süt ve süt ürünleri üretimine 41,8 milyon dolar, süt hayvancılığı ve yem üretimine ise 41,6 milyon dolar yatırım yapıldı.
Süt ve süt ürünlerinin toplam tüketimi gelişmiş ülkelerde 300-380 litre arasındaÖ Türkiye'de ise sadece 170 litreÖ Türkiye'de kişi başına düşen yıllık 26 litre içme sütü tüketimine karşılık AB ülkeleri ortalama 64,5 litre içme sütü tüketiyor.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
03.01.2013
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Sütaş ne yapar, Muharrem Yılmaz ne yapar, Tevfik GÜNGÖR
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız