Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 23 Ocak 2021 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre

Çapar Kanat

Çiğ Süt Alım Fiyatı Niçin Açıklanmıyor

 
 

İlgililer, yetkililer oyunda, oynaşta, ahır temelleri, at koşuları törenleri ile meşgul iken çiğ süt üreticilerin sessiz çığlığı TBMM’ne soru önergesi şeklinde yansırken Tüsedad Başkanı Sayın Adnan Yıldız, fırlattığı tweet ile ‘’görmezden geliyorsunuz? Üretici zarar ediyorum diye feryat ediyor!! Ciddiye alınmanın yolu eylem mi olmalı?’’ diye kamuoyu önünde soruyor..

Çiğ Süt Fiyatlarının Mart Ayından Beri Açıklanmayışı Meclis Gündeminde:

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulunun ; çiğ süt üreticilerimizin geçtiğimiz Nisan ayında açıklanması gereken, çiğ süt alım fiyatının halen açıklanmaması nedeniyle yaşanan mağduriyeti ve bu gecikmenin sebeplerini yazılı soru önergesi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı’na neler soruyor, bir göz atalım:

“ÇİĞ SÜTÜ ÜRETEN, FİYATINI BELİRLEYEMİYOR”

Konu hakkında açıklama yapan Tanrıkulu;

“Üç aydır maliyetlerinin altında süt satmaya mecbur bırakılan çiğ süt üreticimizin artık dayanacak gücü kalmamıştır. Geçtiğimiz Nisan ayında açıklanması gereken çiğ süt alım fiyatının, Haziran ayının ortasına gelmemize rağmen halen açıklanmaması, üreticilerimizin mağdur olmasına sebep olmaktadır.

“ÇİĞ SÜTÜN MALİYETİ 1,3 TL/Lt.”

Ulusal Süt Konseyi’nin geçtiğimiz Ocak-Mart dönemi için belirlediği 0,90 TL/Lt. çiğ süt alım fiyatını Nisan ayından sonrası içinde aynı kalması yönünde ısrarcı olan ve üreticilerimizin mağduriyet yaşamasına sebep olan kesime, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sessiz kalması çiğ süt üreticilerimizde şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaratmıştır.

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt alım fiyatının altı aylık süreçler içinde belirlemesi gerekirken, halen üreticimizi oyalamaktadır.

“BAKANLIK, LOBİLERİN ETKİSİYLE ÜRETİCİMİZİ YALNIZ BIRAKMAYA DEVAM EDİYOR”

Ulusal Süt Konseyi’nin 2013 yılı bölgelere göre çiğ süt maliyetlerine baktığımızda; Marmara Bölgesi’nde 1,18 TL/Lt., Ege Bölgesi’nde 1,0 TL/Lt., İç Anadolu Bölgesi’nde 1,10 TL/Lt. ve Karadeniz Bölgesi’nde 1,25 TL/Lt. olduğunu görmekteyiz.

Vermiş olduğumuz önergemizden sonra eğer çiğ süt fiyatı 0,90-1 TL/Lt. arası açıklanırsa bilinmelidir ki; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir kez daha lobilerin esiri pozisyonuna düşmüş ve üreticisine sahip çıkamayan kurum olarak anılacaktır.

Olması gereken, çiğ süt maliyetlerinin üzerinde, üreticimizin hem kendi, hem de hayvanının karnını doyurabileceği, emeğinin karşılığını alabileceği bir fiyat açıklanmasıdır. Eğer Bakanlığın bu tutumu devam ederse ülkemizde, tarım ve hayvancılığın diğer unsurlarında olduğu gibi, süt üretimi miktarı da düşecek ve süt fiyatları bugünden daha yüksek olacaktır.

Burada amaç; samanda olduğu gibi, ülkemize süt, süt tozu ve diğer süt ürünlerinin ithalatıysa, bunun büyük bir tepki ile karşılanacağı bilinmelidir.

Vakit; son on yıldır tek başına kalan üreticimizi, bu yalnızlıktan kurtarma vaktidir. Çiğ süt üreticilerimizin üç aydır yaşadığı bu mağduriyeti giderebilmek için vermiş olduğumuz bu önergeyle TBMM’de üreticimizin destekçisi olduk, sesi olduk” diye bildiriyor Sayın Tanrıkulu..

İzmir Milletvekili Sayın Tanrıkulu bakanlığın üreticileri hangi lobilerin etkisi ile yalnız bıraktığı sorusunda ‘’lobileri’’ açıklamamış olsa da biz açıklayalım..

Türkiye’nin çiğ süt dolayısı ile hayvancılık politikasını 20 sayısını bulan uht süt üreticileri tayin, tespit ediyor. Çiğ sütün % 80’ini bu yirmi firma topluyor.. UHT süt üretiminin % 80’ini ise üç firma; Pınar süt, Sütaş, Ülker süt (Ak Gıda) üretiyor. Bu üç firmadan sadece Sütaş bile fiyatları belirleyebilip dikte edebiliyor.. Nitekim:

29 Mart 2013 tarihinde Ulusal Süt Konseyi’nin referans fiyat belirleme toplantısına Tüsiad başkanı, Sütaş sahibi Sayın Muharrem Yılmaz’ın ‘’çiğ süte 90 kuruştan fazla veremeyiz’’ sözleri toplantıyı dağıtmış ve kriz yaratmıştı. Mart ayından bu yana artırılmayan çiğ süt fiyatlarındaki üreticilerin alın teri olan kazançları endüstriyel süt sektörünün boğazına akmıştı..

Dolayısı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, hayvancılık ve en önemli gıda (süt) kanadını Sayın Bakan Mehdi Eker veya bürokratları değil endüstriyel süt sektörü yönetiyor.. Bilmeyenlere duyurulur. Bakanlığın ha varlığı, ha yokluğu…

https://twitter.com/caparkanathttps://groups.google.com/group/cigsutureticileri

Ekleme Tarihi
11.06.2013
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız