Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 05 Haziran 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  İçecek  »  Süt, Süt Ürünleri »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tüketici köşesi
 Meyve suyu, şuruplar
 Kola, gazlı içecekler
 Su, Soda, Maden suyu
 Alkolü İçkiler
 Çay, Kahve
 Süt, Süt Ürünleri
 Şalgam
 Diğer içecekler


Kendini özgür hisseden çocuk süt içiyor

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nde görevli Uzman Dr. Ömer Berk, bazı çocuklar anne sütünden kesilirken yerine konan inek sütünü reddedebileceklerini belirtti.

Bu reddetme çocuğun sütün tadını beğenmemesinden ya da biberondan içmek istememesinden kaynaklanabileceğini ifade eden Uzman Dr. Ömer Berk, “Hatta çocuk duygusal olarak anne memesine bağlandığı için de süt içmek istemeyebilir. Süt sevmemenin bir diğer nedeni laktoz intoleransı olabilir. Bazı çocuklarda süt içtikten sonra karın ağrısı, kramplar ve gaz şikayetleri ile birlikte seyreden laktoz intoleransı süt içindeki laktozun iyi sindirilmemesi nedeniyle oluşan bir hastalıktır” dedi.
 
DOKUZ YAŞINA KADAR GÜNDE İKİ BARDAK SÜT TÜKETİLMELİ
 
Dr. Berk, çocukların günlük almaları gereken kalsiyum miktarı yaşa göre değiştiğini,1-3 yaş aralığındaki çocukların 500 miligram kadar kalsiyum ihtiyacı varken, ergenlikte bu miktarın 800-1000 miligrama kadar çıktığını söyledi. Bu miktarı karşılamak için 2-3 yaşındaki çocukların 2 bardak, 4-8 yaşındaki çocukların 2,5 bardak, 9-18 yaş arasındaki çocukların 3 bardak süt içmelerinin yeterli olduğunu kaydeden Dr. Berk, çocuklara sütü sevdirme yöntemlerini anlattı.
 
SÜTÜ SEVDİRMENİN YÖNTEMLERİ
 
Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nde görevli Uzman Dr. Ömer Berk, başlangıçta az miktarda süt vermek gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir su bardağı yerine bir çay bardağı süt verilmeli, alıştıkça bu miktar artırılmalıdır. Çocuğun kendini özgür hissetmesi önemlidir. ’Süt içmek ister misin’ sorusuna yüksek olasılıkla ‘Hayır’ cevabı alınır. Oysa “Sütünü ballı mı, çilekli mi, muzlu mu istersin?” diye sorulmalı ve ona tercih şansı verilmelidir. Böylelikle çocuk, hem sütünü içecek hem de kendini özgür hissedecektir. Süt için özel bir bardak ya da pipet alınabilir. Ayrıca çocukların taklit ederek ve düzenli tekrarla öğrendikleri unutulmamalıdır. Çocuğa örnek olarak anne baba da düzenli süt içmelidir. Yoğurt evde yapılabilir, tüm bu işlemlere çocuk dahil edilerek yardım etmesi sağlanabilir.Gıdalar sütle zenginleştirilebilir; patates püresine, makarnaya süt ekleyebilir, muhallebi, puding, dondurma, sütlaç ya da sütlü meyveli içecekler hazırlanabilir. Çocuk yine de süt içmiyorsa, sütün yerini tutabilecek besin grupları bilinmelidir. Peynir, yoğurt, ayran, kefir ve tereyağı kalsiyum yönünden zengindir. Yeşil yapraklı sebzeler de ’brokoli, ıspanak gibi’ kalsiyum içerir. Ayrıca bu sebzelerin sağladığı K vitamini kemik yapısını da güçlendirir. Soya ürünleri iyi bir kalsiyum kaynağıdır ancak soya proteinleri GDO’lu olabileceği için güvenilir bir kaynaktan alınması önemlidir.”
 
Uzman Dr. Ömer Berk, sütün aşırı tüketiminin tek tip beslenmeye yol açarak çocuğun diğer gıdaları tüketmesini engelleyeceğinin de unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
 
 
 
(İHA)
 
 

Ekleme Tarihi
23.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: çocuk, Ömer Berk, Süt
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız