Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 21 Ekim 2020 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  İçecek  »  Kola, gazlı içecekler  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tüketici köşesi
 Meyve suyu, şuruplar
 Kola, gazlı içecekler
 Su, Soda, Maden suyu
 Alkolü İçkiler
 Çay, Kahve
 Süt, Süt Ürünleri
 Şalgam
 Diğer içecekler
 


Şekerli içeceklere uyarı

ABD'nin California eyaletinde, tüm şekerli içeceklerin üzerine uyarı yazısı konulmasını içeren bir karar tasarısı hazırlandı. Tasarı kabul olursa içeceklerin üzerinde "Şekerli içecekler, diyabet, obezitiye ve diş çürümesine katkıda bulunur' yazacak.

Kolalı ve şekerli meşrubatların insan sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle, New York'ta restoranlarda tüketimine sınırlama getirilmesinin ardından, California eyaletinde de içeceklerin şişe ve kutularının üzerine sağlığa zararlarını içeren uyarının konması konusunda bir yasa tasarısı hazırlandı.

Tasarının kabul edilmesi halinde, eyalet sınırları içinde satılan kolalı meşrubatlar ve şeker içeren tüm içeceklerin üzerine 'California Eyaleti Güvenlik Uyarısı: Şekerli içecekler, diyabet, obezitiye ve diş çürümesine katkıda bulunur' ifadesine yer verilmesi zorunlu olacak.

Tasarı, California'da yaşayan Amerikalıların 10'da birinin diyabet hastası ve Amerikalıların yüzde 60'ının aşırı kilolu veya obezlik sorunu bulunması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Ayrıca obeziteye bağlı hastalıkların, Amerikan sağlık harcamalarındaki oranının yüzde 10 ila 12 oranında artmasının da tasarının önemine işaret ettiği belirtiliyor.

ŞEKER KALP KRİZİ RİSKİNİ ARTIRIYOR

Amerikan Tıp Birliği Günlüğü'nde (JAMA) yayımlanan en son araştırmaya göre, günlük ihtiyacı olan kalorisinin yüzde 25'ini şekerden alanların, kalorisinin yüzde 7'sini şekerden alanlara göre, 2 kat daha fazla kalp krizinden hayatını kaybettiği bildirildi.

California'daki içecek firmaları ise üyesi oldukları 'CalDev' adlı dernek vasıtasıyla yaptıkları açıklamada, yeni yasa tasarısına ilişkin eleştiride bulundu. CalDev açıklamasında, Amerikalıların kalorilerinin sadece yüzde 4'ünü meşrubatlardan karşıladığını ileri sürerek, tasarıya tepki gösterdi.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
17.02.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Şekerli içeceklere uyarı, ABD, California
Link: Şekerli içeceklere uyarı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız