Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 22 Mayıs 2022 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  İçecek  »  Su, Soda, Maden suyu  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tüketici köşesi
 Meyve suyu, şuruplar
 Kola, gazlı içecekler
 Su, Soda, Maden suyu
 Alkolü İçkiler
 Çay, Kahve
 Süt, Süt Ürünleri
 Şalgam
 Diğer içecekler
 


Ankara'nın 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak

Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi kapsamında Ulusu Çayı'ndan Çamlıdere Barajı'na aktarılacak suyla başkentin 50 yıllık ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor. Çalışma bölgesinde ise fay sürprizi yaşandı. Fay nedeniyle daha yavaş ilerleniyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca 2012 yılında başlatılan proje, Ankara'nın yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısındaki Gerede ilçesinin kuzeydoğusundan güneye ilerleyerek, Ankara sınırlarında bulunan Çamlıdere Barajı'nı kapsıyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Filyos Nehri'nin kolu Ulusu Çayı'nda inşa edilecek Işıklı Regülatörü ve İletim Tüneli aracılığıyla Çamlıdere Barajı'na su aktarılmasını amaçlıyor. İhale bedelinin 229 milyon 426 bin lira olduğu projenin bu yıl sonunda tamamlanması planlanıyor. Çalışma kapsamında Çamlıdere Barajı'na yıllık 226 milyon metreküp su aktarılması hedefleniyor.

Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, AA muhabirine, projenin başkentin içme ve kullanma suyu ihtiyacı için uzun yıllardır düşünüldüğünü söyledi.

ANKARA'NIN 50 YILLIK SU İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Projenin çok büyük, toplam uzunluğunun 32 kilometre olduğunu ifade eden Baygın, "Tünelin yüksekliği 4,5 metre. Üç farklı noktada yapılan çalışma birleştiğinde Ankara'nın 50'lık ihtiyacı olan su tünelden akmaya başlayacak" diye konuştu.

Baygın, projenin amacının Ulusu Çayı'nı kurutmak olmadığını anlatarak, "Ulusu Çayı'nın kışın ve ilkbaharda fazla olan, hiç işe yaramadan denize dökülecek suyun fazlasının regülatör aracılığıyla yönü değiştirilerek, Çamlıdere Barajı'na aktarılması amaçlanıyor. Suyun az olduğu yaz ve güz aylarında da oradan hiçbir zaman su alınmayacak" şeklinde konuştu.

Gerede'nin şu anda su ihtiyacı bulunmadığına dikkati çeken Baygın, ilçenin 2045 yılına kadar su ihtiyacının Dörtdivan bölgesinde yapımı devam eden Tekke Barajın'dan karşılanacağını vurguladı.

Kolin İnşaat, Turizm, Sanayi ve Ticaret AŞ Proje Müdürü Vahit Tekin ise projenin tamamlanmasıyla başkentin 50 yıllık su ihtiyacının karşılanacağını anlattı.

TÜNELLERDE YÜZDE 59'LUK BÖLÜM BİTTİ

Tünel açma çalışmasında yüzde 59'luk bölümün tamamlandığına işaret eden Tekin, "Arazinin jeolojik durumundan dolayı tünel açma işlemlerimiz gecikiyor. Yoksa biz bunu 2013 yılının ekim ayı sonunda bitirmeyi planlamıştık ama önümüze hiç ummadığımız problemler çıktı" diye konuştu .

"Çalışma yaptığımız bölgede yaklaşık 15 fay hattı var" diyen Tekin, şöyle devam etti:

"Fay bölgesinden geçerken makinelerimizde sorun çıkıyor. Bir makinenin boyu 245 metre, devasa. Fay hattından gelen yer altı suyu ve zeminin bozuk olması ayrı sorun. Fay hatları ve yer altı suları nedeniyle 2013 yılının ocak ayından beri çıkıp, batıyoruz. Çok yavaş gitmek zorunda kalıyoruz. Geçebilmek için çok büyük paralar harcanıyor. Oradaki fay zonunu iyileştirdikten sonra geçmek gerekiyor. Proje gereği 150 litre/saniyelik su ile karşılaşacağımız öngörülmüş ama fay hattından 750 litre/saniyelik su geldi karşımızdan. Çok problemli bir yerdeyiz. Her gelen suyu basarak şafttan dışarı çıkartmamız gerekiyor. İki-üç saat içinde suyu dışarı atmadığımız zaman makinelerimiz su içinde kalıyor. Çok büyük problemlerle karşılaşıyoruz."

Tekin, işin bitim tarihinin aralık ayı olduğunu hatırlatarak, projenin tamamlanmasıyla Ankara'ya yılda 226 milyon metreküp su verilebileceğini sözlerine ekledi.
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
20.01.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Ankara, içme suyu, 50 yıllık, Gerede, Filyos, Ankara, çamlıdere, proje
Link: Ankara'nın 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız