Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Şubat 2023 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  İçecek  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tüketici köşesi
 Meyve suyu, şuruplar
 Kola, gazlı içecekler
 Su, Soda, Maden suyu
 Alkolü İçkiler
 Çay, Kahve
 Süt, Süt Ürünleri
 Şalgam
 Diğer içecekler
 


Bu kahvenin fiyatı dudak uçuklatıyor

Dünyanın sayılı kahve çekirdeklerinden olan Jamaican Blue Mountain Türkiye'deki kahve zincirlerinde sunulmaya başladı. Bir kahve zincirinde fincanı 28 liradan, 125 gramı da 145 liradan satılan Jamaican Blue Mountain'in bu kadar pahalı olmasının sebepleri ise yetiştiği yerin özellikleri, az miktarda arz edilmesi ve Japonya'nın toplam kahve arzının yüzde 90'ını ithal etmesi.

Kahve zincirlerinin Türkiye'de yayılmasıyla birlikte tüketiciler dünyanın birçok yerinden gelen kahve çekirdekleri ve bu çekirdeklerden yapılan kahvelere ulaşabilir oldu. Öte yandan premium kategorisinde bulunan ve dünyaya kısıtlı miktarlarda arz edilen kahve türlerine erişmek hala zordu. Ancak artık AVM'lerde de faaliyet gösteren bazı kahve zincirleri arzı kısıtlı olan ve neredeyse lüks tüketim diyebileceğimiz fiyatlara satılan kahveleri satmaya başladı.

BİR FİNCANI 28 LİRA
 
Bu kahve türlerinden biri de Jamaica Blue Mountain. Jamaika'nın Blue Mountain adı verilen tepelerde yetişen ve bu tepelerdeki nemli ve sıcak iklim sebebiyle dünyanın kendine has kahve çekirdekleri arasında gösterilen Jamaica Blue Mountain Türkiye'de de bir elin parmaklarını geçmeyen sayıda kahve zincirlerinde satılmaya başladı. Bu zincirlerden bir tanesi olan ve 2 ay önce Akasya AVM'de açılan İngiliz kahve zinciri Whittard'da Jamaican Blue Mountain kahvesini fincan başına 28 TL'ye satıyor.

 

 
TÜRK KAHVESİNİN 12 KATI
 
Menüdeki diğer kahvelerin fiyatları ise fincan başına 10-14 TL arasında değişiyor. Kahveyi paket olarak almak isteyen müşteri de Jamaican Blue Mountain'ın 125 gramı için 145 TL'yi gözden çıkarması gerekiyor. Mağazada satılan diğer kahve türlerinin 125 gramı sadece 45 TL'ye satılıyor. Marketlerde 125 gramlık Türk Kahvesini 3.5 TL'ye bulmak mümkünken birçok filtre kahve markasının 250 gramlık ürünleri yine 10 TL'den satın alınabiliyor. Bu fiyatıyla Jamaican Blue Mountain aynı gram Türk kahvesinin 12 katı fiyatını alıcı buluyor.
YÜZDE 90'I JAPONYA'YA GİDİYOR
 
Jamaica Blue Mountain'in bu kadar pahalı olmasının sebebi ise sadece yetiştiği yer ve iklim sebebiyle özel bir kahve olması değil. Jamaika'da üretilen Blue Mountain kahve çekirdeklerinin neredeyse tamamı Jamaika dışına ihraç edilse de bu ihracatın yüzde 90'ı Japonya'ya yapılıyor. Bu nedenle kahve Japonya dışında neredeyse her yerde pahalı. Tokyo'da 10 dolar olan kahve New York'da 35 dolara satılabiliyor.

TÜRKİYE'DE İLGİ GÖRÜYOR
 
Whittard kahve zincirinin Türkiye'de sunduğu Jamaican Blue Mountain kahve ise İngiltere'den geliyor. İngiliz zincir Jamaika'dan ithal ettiği kahveyi dünyadaki tüm zincirlerine yolluyor. Hurriyet.com.tr'ye konuşan Whittard Uluslararası Franchise Müdürü Sam Jackson, İngiltere'de fark yaratmak için bu kahveyi menülerine koyduklarını ve kahvenin büyük ilgi gördüğünü söyledi. Türkiye'de henüz 2 aydır faaliyette olduklarını belirten Jackson "2 aylık satışlarımız iyi gidiyor. Jamaican Blue Mountain'a Türkiye'de de ilgi var. Satış rakamlarımız iyi devam ederse İstanbul'da planladığımız mağazaları açtıktan sonra Ankara'da da mağaza açma planımız var" diye konuştu.
 Jamaika'nın pahalı kahvesinin yetiştiği Blue Mountain
 
 
1600 METREDE YETİŞİYOR
Blue Mountain bir ada ülkesi olan Jamaika'nın doğusunda yer alan dağın adı. Tepenin yamaçları nemli ve bol yağış aldığından kahve yetiştirmeye de uygun. Ancak lojistik zorluklar sebebiyle yüksek miktarlarda üretilemiyor. 2300 metrelik dağın 1600 metre yükseklikteki yamaçlarında üretilen kahveler kahve eksperleri tarafından dünyanın en kaliteli birkaç kahvesi arasında gösteriliyor.
 

 
 
 
 

Ekleme Tarihi
24.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: amaika'nın pahalı kahvesi, Blue Mountain, kahve,
Link: Bu kahvenin fiyatı dudak uçuklatıyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız