Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Temmuz 2022 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  İçecek  »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tüketici köşesi
 Meyve suyu, şuruplar
 Kola, gazlı içecekler
 Su, Soda, Maden suyu
 Alkolü İçkiler
 Çay, Kahve
 Süt, Süt Ürünleri
 Şalgam
 Diğer içecekler

 
 
 
Vahap MUNYAR
vmunyar@hurriyet.com.tr

Zehirli suyu ‘Slingshot’la içirecek

THE Coca-Cola Company Başkan ve CEO’su Muhtar Kent, Colorado Valisi Hickenlooper’in davetiyle katıldığı inovasyon zirvesinde öncelikle şu çağrıyı yaptı:

- Ya inovasyon yapın, ya geride kalın...
Ardından Coca-Cola Company’deki stratejilerine değindi:
- Coca-Cola için inovasyon, uzun soluklu bir yolculuk. İnovasyon konusunda çok kararlıyız. Katma değer yaratma ve büyüme için yeni yollar, yeni bakış açıları bulmak gerekiyor.
2020 vizyonları kapsamında önümüzdeki 5 yıl için 20 milyar dolarlık bütçe ayırdıklarını belirtip, ekledi:
 
- Coca-Cola, dünyanın her yerinden en iyi örnekleri araştırıyor.
Sonra da daha önce ipuçlarını verdiği bir çalışmayı açtı:
- Mucit Dean Kamen ile dünyanın en ücra köşelerinde kendi kendine çalışan su arıtma sistemleri kuruyoruz.
Muhtar Kent’in bu mesajından hareketle Coca-Cola Company’nin Seagway’in mucidi Dean Kamen’in geliştirdiği su arıtma cihazı Slingshot’la (Sapan) ilgili çalışmaları konusunda bilgiler aldım.
Buna göre, halen Güney Amerika ve bazı Afrika ülkelerinde 40 dolayında pilot denemesi yapılan, zehirli suyu bile içilebilir hale getiren cihazla ilgili bazı ayrıntılar şöyle:
· Su filtresi, dışarıdan büyük bir kutuya benziyor. İçinde suyu süzen bir filtre sistemi var. İlaç şirketleri aynı yöntemi kullanarak suyu temizleyip ilaç yapımında kullanıyor. Amerikan Deniz Kuvvetleri de içme suyu için denizde aynı yöntemi kullanıyor.
· Ancak, ilaç şirketlerinin kullandığı sistemle, Amerikan Deniz Kuvvetleri’nin uyguladığı yöntem gelişmekte olan ülkeler için pek uygun görünmüyor. Çünkü, onların kullandığı mekanizma taşımak için uygun değil. Ayrıca çalıştırmak için de başında sürekli bir teknik elemanın bulunması gerekiyor.
· Slingshot, daha basit ve taşınabilir bir cihaz olarak dikkat çekiyor. Cihaz, filtreler, buhar basıncı ve damıtma yöntemiyle
çalışıyor.
Okyanus suyu, arsenik, ağır metaller, virüs ve bakteri, kimyasal atıkla kirlenmiş suları temizleyebiliyor.
Slingshot, bir kahve makinesinin kullandığı düzeyde elektrikle çalışıyor. Kirli suyu içine çekip, kaynatıyor, ardından arıtma işlemini gerçekleştiriyor.
Bu bilgileri aldıktan sonra, Coca-Cola’nın Slingshot’u Türkiye’ye getirip getirmeyeceğini soruşturdum:
- Eylül ayı içinde ABD’de bu konuda önemli bir tanıtım çalışması yapılacak. Cihaz daha çok içme suyu ihtiyacını karşılamakta zorlanan ülkelere yönlendirilecek. Dolayısıyla Türkiye, bu cihaz açısından öncelikli ülkeler arasında yer almıyor.
The Coca-Cola Company, bir süredir üretim sırasında su kullanımını en aza indirme çabasıyla dikkat çekiyor. Türkiye’deki şişeleme fabrikaları, bu konuda en başarılı örnekleri sergiliyor. 1 litre Coca-Cola üretiminde kullanılan su, Türkiye’deki bazı fabrikalarda 1.2 litreye kadar inmiş bulunuyor.
Muhtar Kent, Coca-Cola’yı dünya su varlıklarının değerlendirilmesi konusunda şimdi bir başka boyuta taşıyor. Sıkıntı çeken ülkelerde içme suyuna ulaşmayı biraz olsun kolaylaştırmanın adımlarını atıyor.

İnovasyon sürekli yatırım gerektiriyor

THE Coca-Cola Company CEO’su Muhtar Kent, inovasyon konusunda şu mesajları verdi:
· İnovasyon sürekli eğitim gerektirir. Şirketler yatırımın yanında zaman da ayırmalı. Şirketin iyi zamanda olduğu gibi zor zamanda da inovasyona kaynak ayırması gerekir.
· Hissedarların tutumu inovasyonu hızlandırı veya yavaşlatır. Açıklık inovasyonu besler. İnovasyonun bir yerden başka yere taşınabildiği bir çağda yeni fikirler dünyanın her tarafında uygulanabiliyor
· Sürdürülebilirlik inovasyonu katlanarak artırır.Birçok çığır açacak yeniliğin inovasyon ve sürdürülebilirlik sayesinde geleceğine inanıyorum.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Preferences
§
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
-
=
Backspace
Tab
q
w
e
r
t
y
u
i
o
p
[
]
Return
capslock
a
s
d
f
g
h
j
k
l
;
'
\
shift
`
z
x
c
v
b
n
m
,
.
/
shift
English
alt
alt

Ekleme Tarihi
01.09.2012
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Vahap MUNYAR ,Zehirli su,coca cola,Muhtar Kent
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız