Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  İçecek  »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tüketici köşesi
 Meyve suyu, şuruplar
 Kola, gazlı içecekler
 Su, Soda, Maden suyu
 Alkolü İçkiler
 Çay, Kahve
 Süt, Süt Ürünleri
 Şalgam
 Diğer içecekler

Vücudunuzu suya hasret bırakmayın

Böbreklerin vücudun filtresi olarak görev yaptığı belirten uzmanlar, bol su ve yürümenin düşmeyen taşa müdahale ettiğini ifade etti.
 
Az ve yetersiz su içmenin böbreklerde taş oluşmüsono arttıracağının altını çizen Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Şamlı, "Taş teşekkülünün sebepleri konusunda çok net bilgiler bulunmasa da, vücudun sıvısız kalmasının buna katkı yaptığını biliyoruz. Çocukluk çağından itibaren taş oluşmasında ise bazı enzimlerin eksikliği rol oynuyor. Doğum anomaliliğine bağlı olarak böbrekte üretilen idrar dolaşım sistemine rahatlıkla giremiyor. Bekleyen idrar taş yapıyor” dedi.
 
Taşın düşürülmesi için bol sıvı ve hareketi tavsiye eden Şamlı, “Hasta bu ağrıyı çekmek istemediğini söylerse ve şartlar uygunsa vakit kaybetmeden müdahale ediyoruz. Üriner sistem taş hastalıklarında, geçmiş yıllarda akla açık cerrahi operasyon gelirken, günümüzde taş hastalıkları için açık ameliyat neredeyse hiç yapılmıyor. Böbrekte ya da idrar kanalında hareket eden, gerilmelere sebep olan, idrar çıkışını engelleyen taşlar, ses dalgaları, lazer ya da hava basıncı ile parçalanıyor veya kapalı cerrahi yöntemleri ile dışarı alınabiliyor. Böylece hastalar, ağrı ve acı hissetmeden taşlardan kurtuluyor" diye konuştu.

Böbrek taşına müdahale konusunda bilgiler veren Şamlı sözlerini şöyle sürdürdü:
"Üriner sistem taş hastalıkları için birinci tercih. Taşın dışarıdan ses dalgaları ile kırılması oluyor. 2 büyük taş söz konusuysa, ciltten kılavuz tel yollanıp çalışma kanalı oluşturuluyor. Kanalın içinden optik aletlerle girilerek, taşın kırılıp parça parça dışarı alınması sağlanıyor. Taşı kırarken hava basıncı, lazer ya da ses dalgaları kullanılıyor. Böbrekte küçük bir taş kırılamıyorsa idrarın çıktığı son delikten böbreğe girip esnek aletlerle içindeki taş alınıyor. Üreter taşlarında da genelde idrarın çıktığı son delikten girip lazer veya hava basıncı ile kırıp dışarı çıkarıyoruz. Mesanedeki taşlarda da endoskopik yolla, yani doğal deliklerden girerek taşı parçalayabiliyoruz.”

Taşı olan kişilerin belli aralıklarla kontrol yaptırmalarını tavsiye eden Şamlı, “En az 6 ayda bir idrar tahlili ve ultrasonla muayene gerekiyor. Yaşlılıkla beraber taş görülme sıklığı azalıyor. Kanalların yaşa bağlı genişlemesi, taşın daha çabuk düşmesini sağlıyor” şeklinde konuştu.(İHA)

Ekleme Tarihi
13.05.2013
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Vücudunuzu suya hasret bırakmayın
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız