Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  İçecek  »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tüketici köşesi
 Meyve suyu, şuruplar
 Kola, gazlı içecekler
 Su, Soda, Maden suyu
 Alkolü İçkiler
 Çay, Kahve
 Süt, Süt Ürünleri
 Şalgam
 Diğer içecekler

Vücuttaki sıvı ihtiyacını su ile karşılayın
 
 
 
 İSTANBUL - Bayındır Söğütözü Hastanesi Check-up bölümünden Dr. Sertaç Yıldırım, vücudun sıvı ihtiyacının su yerine başka sıvılarla karşılanmaması konusunda uyarıda bulundu. Yıldırım, vücudun günde en az 2.5 litre sıvıya ihtiyacı olduğunu ve bunun 1.5 litresinin su olarak alınması gerektiğini söyledi.

Vücuttaki sıvı ihtiyacının su yerine başka içeceklerle karşılamaya çalışmanın doğru olmadığını söyleyen Yıldırım, “Meşrubat, meyve suyu, ayran, çay, kahve çeşitleri maalesef kalorili içeceklerdir. Vücuttan kaybedilen sıvıyı bu içeceklerle yerine koymaya çalışırsak vücudumuza boş yere kalori ve kimyasallar yüklemiş oluruz.” diye konuştu.

Sağlık açısından meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketmek gerektiğini aktaran Yıldırım, “Taze sıkılmış meyve sularını irdelediğimizde diyetisyenlere göre 1 bardak portakal suyu 100, üzüm suyu 150, vişne suyu 100, havuç suyu 130, nar suyu 130 kaloridir. 330 cc’lik kutu nektarinler ise 160-170 kalori arasında değişmektedir. Bir bardak meyve suyu 2-3 porsiyon meyveye eşit görünüyor. Meyve suları ile aldığımız şeker miktarı oldukça fazla. Unutulmamalı ki şeker, meyve şekeri de olsa vücuda gereksizdir.’’ ifadelerini kullandı.

Meşrubatlar ve ambalajlı ayranlar içinde birçok kimyasal maddeler bulunduğuna da dikkat çeken Yıldırım, ‘"Tartışmalı da olsa bu kimyasalların vücudumuza zararlı olduğu söyleniyor. Doğayı fazla kirlettiğimizden dolayı tarım ürünü olan çay ve kahve gibi içecekler giderek kirleniyor. Bu içeceklerin içerdikleri doğal maddeler nedeniyle vücuda zararları da ispatlanmıştır. Teorik olarak içerdikleri mineraller nedeniyle maden suları daha faydalı görünse de yapılan çalışmalarda fazla kullanımda mide, özefagus, pankreas kanseri riskinde artış olduğu görülüyor.” şeklinde konuştu.

Özellikle çocuklar ve yaşlılar için suyun öneminin daha fazla olduğunu belirten Yıldırım, “Vücudumuzun % 70’i sudur. Su özellikle vücut sıcaklığının düzenlenmesinde çok önemli rol oynar. Böbreklerin etkili çalışmasını sağlar. Deriden terleme ile toksinlerin atılımında görevlidir. Su yaşam sıvısıdır. Hayatın olmazsa olmazıdır.” dedi.

Yıldırım, vücudun sıvı ihtiyacına da işaret ederek, şunları kaydetti, ‘’Vücudumuzun günde en az 2,5 litre sıvıya ihtiyacı vardır. Bunun 1,5 litresini su olarak almalıyız. Vücudun sıvı kaybına bağlı olarak 2 litreye çıkabiliriz. Geri kalan kısmı ise vitamin, mineral, antioksidan özellikleri olan sıvılar tercih etmeliyiz. Tabi bu geri kalan kısma yemekle, çorbayla meyve ile aldığımız sıvılar da dahildir. Hiçbir zaman su yerine başka sıvılar kullanılmamalı, susuzluğumuzu giderelim derken sağlığımızdan olmamalıyız.’’(CİHAN)

Ekleme Tarihi
19.06.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Vücuttaki sıvı ihtiyacını su ile karşılayın
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız