Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  İçecek  »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tüketici köşesi
 Meyve suyu, şuruplar
 Kola, gazlı içecekler
 Su, Soda, Maden suyu
 Alkolü İçkiler
 Çay, Kahve
 Süt, Süt Ürünleri
 Şalgam
 Diğer içecekler


Kilo vereyim derken, su kaybetmeyin!

Zayıflamak isteyen birçok kişi gerçek bir uzmandan yardım almak yerine internetten bulduğu ya da televizyondan duyduğu diyetleri uyguluyor.

Ancak yapılan her diyet ile verilen kilolar yağ kaybı anlamına gelmiyor. Yanlış diyetler vücutta su veya kas kaybına sebep olabiliyor. Uzmanlar gerçek kilo kaybının yağ dokusunun azalmasıyla olacağına dikkat çekiyor. Su veya kas dokusunun kaybedilmesi halinde diyeti bıraktıktan kısa bir süre sonra verilen kilonun fazlasıyla geri alınacağını belirtiyor.

Yanlış diyetlerle vücut sıvıları ve kas kaybının yanı sıra yağ miktarında artış görüldüğünü belirten diyetisyen Burcu Akpınar, uzman kontrolü altında sağlıklı beslenme ve kilo takibinin yapılmasını öneriyor. Kasların sağlığı için her gün hareket halinde olunması gerektiğini ifade eden Akpınar, “Ciddi kilo fazlası olan ve daha önce spor yapma alışkanlığı olmayan bireyler kısa süreli orta tempo yürüyüşlerle işe başlayabilirler. Kısa mesafelerde araç kullanmamak da olabilir.” ifadelerini kullanıyor.
 
Protein miktarının ayarlanmasının uzmanlık gerektiren bir iş olduğunu söyleyen Akpınar, evde kendi başına yapılamayacağını belirtiyor. Akpınar, “Protein miktarının az olmasının birtakım sıkıntılara yol açmasının yanı sıra aşırı protein alımının da zararları var. Çok proteinli beslenmeye bağlı bazı bireylerde ürik asit miktarının arttığı görülür. Ürik asidin kandaki miktarının çok yükselmesi başka birtakım rahatsızlıklara sebep olabilir. Kısaca diyetinizin karbonhidrat, yağ ve protein miktarları dengeli olarak ve kesinlikle bireye uygun kaloriyle ayarlanmalıdır.” diyor. En doğru diyetin kişiye özel olduğunu vurgulayan Akpınar, doğru zayıflamak için egzersizlere önem verilmesi gerektiğini ve mutlaka bir uzman tarafından destek alınması gerektiğini belirtiyor.
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
23.09.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Kilo, su kaybı, su, zayıflamak
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız