Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  İçecek  »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tüketici köşesi
 Meyve suyu, şuruplar
 Kola, gazlı içecekler
 Su, Soda, Maden suyu
 Alkolü İçkiler
 Çay, Kahve
 Süt, Süt Ürünleri
 Şalgam
 Diğer içecekler


Maden suyu mu soda mı daha doğal

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Tuğçe Ünlüdağ, soda ile maden suyuna dair kavram karmaşasının mevcut olduğunu, ikisinin farklı şeyler olduğunu söyledi.

Maden suyunun, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yer altından çıktığını ve doğal olduğunu dile getiren Ünlüdağ, sodanın içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit gazı basılmasıyla elde edildiğini kaydetti.

MADEN SUYUNDA DOĞAL OLARAK MİNERAL VAR
 
Maden suyunun yeryüzüne çıkarken geçtiği katmanlardan mineralleri de alarak yol aldığını ve birçok minerali bünyesinde bulundurduğunu belirten Diyetisyen Ünlüdağ, “Bu açıdan maden suyu mineralce çok zengin iken soda doğal olarak mineral içermez. Maden suyunun içinde; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum bulunur. Bu içeriği sayesinde günlük kalsiyum ve magnezyum minerali ihtiyacının karşılanmasına da yardımcıdır. Ancak markadan markaya içeriğindeki mineral miktarı değişkenlik gösterir. Maden suyu alırken sodyum içeriği düşük, kalsiyum ve magnezyum içeriği yüksek olanlar tercih edilmelidir. Tüketicilerin etiket bilgisi okuması bu noktada önem taşımaktadır” dedi.

İKİSİ DE MİDEYİ RAHATLATIR
 
Sodanın da maden suyunun da mideyi rahatlatma özelliğine sahip olduğunu kaydeden Ünlüdağ, maden suyunun alkali yapısı nedeniyle mide asiditesini nötralize ettiğini ve bu özelliğinden dolayı peptik ülser hastalığının tedavisinde önemli bir rolü olduğunu kaydetti.

Diyetisyen Ünlüdağ, maden suyunun fonksiyonel mide-bağırsak hastalıklarında da semptomları azaltıcı etkisi olduğunu dile getirdi.

Gün içerisinde vücuttan çeşitli yollarla kaybedilen su ve mineralleri yerine koymak için günde 1-2 şişe maden suyu içmenin yararlı olacağını söyleyen Ünlüdağ, “Normal kilodaki kişiler için 2 şişe, kilolu bireyler için günlük 1 şişe maden suyu önerilebilir. Fakat sodyum alımı sınırlanması gereken böbrek hastaları, kalp hastaları ve hipertansif bireyler için önerilmez” diye konuştu.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
12.12.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Maden suyu, soda, daha doğal, Tuğçe Ünlüdağ
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız