Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  İçecek  »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tüketici köşesi
 Meyve suyu, şuruplar
 Kola, gazlı içecekler
 Su, Soda, Maden suyu
 Alkolü İçkiler
 Çay, Kahve
 Süt, Süt Ürünleri
 Şalgam
 Diğer içecekler
Klimalı ortamda su ihtiyacı artıyor!

Klimayla serinletilen ortamlarda vücudun sıvı ihtiyacı daha çok arttığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Çiğdem Bediz, "Susama ihtiyacınız olmasa bile su için" dedi.


Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çiğdem Bediz, vücudun günde yaklaşık 300 mililitresi solunum yoluyla olmak üzere çeşitli yollardan su kaybettiğini, susama hissi oluşmasa dahi belirli aralıklarla su içilmesinin önemli olduğunu söyledi.

NE KADAR SUYA İHTİYACINIZ VAR?

- Bediz’in verdiği bilgiye göre yetişkinlerin normal iklim şartlarında bazal su ihtiyacı, vücut ağırlığının kilogramı başına 35 mililitre. Buna göre 70 kilogram ağırlığındaki bir kişinin ortalama su ihtiyacının 2,5 litre.

- Hava sıcaklığının artması ile birlikte su ihtiyacının karşılanıp karşılanmadığı, idrar miktarı ve rengi ile anlaşılabiliyor. İdrarın normal ve açık renkte olması yeterince sıvı alındığını gösteriyor.

SUSUZLUĞA KARŞI NE YAPMALI?

- “Örneğin oda sıcaklığı 28 derecenin üzerindeyse terlemeyle 500 mililitre su kaybı olabilmektedir. Egzersiz yapıldığında su ihtiyacı egzersizin tipine göre değişmekle birlikte her yarım saat için 1-2 su bardağı su takviyesi önerilmektedir. “

- “Vücut dengesinin korunması açısından günlük aldığımız sıvı miktarının yarısı su, diğer yarısı ise 1-2 bardak maden suyu, az şekerli limonata, şekersiz pişmiş kompostolar, ayran, kefir, soğuk bitki çayları olabilir. Kafeinli yüksek enerjili asitli içeceklerden uzak durmalıyız. Su içmekte zorlanıyorsak, limon ve nane eklenmiş buzlu ,veya birkaç meyve tanesi eklenmiş şekilde suyu içmeyi deneyebiliriz."

- Bediz, klimalı ortamlarda yapay serinleme nedeniyle cildin kuruduğunu ve sıvı ihtiyacının arttığını vurgulayarak, "Susama hissi olmasa bile düzenli su içilmelidir. Risk altındaki bebekler, yaşlılar, kronik hastalığı bulunanların sıcaklığın artması ile düzenli sıvı alımı sağlanmalıdır" diye konuştu.

- "Egzersiz sırasında ve sonrasında su tüketimine dikkat etmeli, düzenli olarak susamadan en çok yarım saatte bir 1-2 su bardağı su içmeliyiz." ( İZMİR /AA) 
 
 
 

Ekleme Tarihi
29.08.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: klima,su
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız