Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  İçecek  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tüketici köşesi
 Meyve suyu, şuruplar
 Kola, gazlı içecekler
 Su, Soda, Maden suyu
 Alkolü İçkiler
 Çay, Kahve
 Süt, Süt Ürünleri
 Şalgam
 Diğer içecekler
 


İzmir 2040'a kadar su sorunu yaşamayacak

DEVLET Su İşleri (DSİ) İzmir'in Ödemiş, Karaburun, Dikili, Kemalpaşa ilçelerine yapacağı baraj ve göletlerle kentin 2040 yılına kadar su sorununu çözmüş olacak.

Yapımı tamamlanan baraj ve göletler, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecek.
 
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokole göre Ödemiş'te yapımı süren Rahmanlar Barajı ile yılda 10 milyon metreküp içme suyu ve 14 bin 940 dekar tarım arazisine sulama suyu verilecek. İhale aşamasında olan Karaburun Karareis Barajı'ndan 3 milyon metreküp içme suyu sağlanacak. Kemalpaşa'da hem çiftçinin hem sanayicinin kullanma suyu için Yiğitler Barajı ile yılda 10 milyon metreküp içme suyu sağlanacak, 12 bin 610 dekar arazi sulanacak. Dikili'ye Çandarlı Göleti yapılacak. Bölge halkına yılda 1 milyon metreküp içme suyu verilerek yaklaşık 150 bin kişinin içme suyu ihtiyacı karşılanacak. Karaburun'da Bozköy Göleti yapılıp yılda 2 milyon metreküp içme suyu temin edilecek.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Başkanvekili Kenan Çakar, baraj ve göletlerin DSİ tarafından yapılıp, Büyükşehir Belediyesi'ne devredileceğini, belediyenin baraj ve göletleri işleterek elde edeceği gelir ile 30 yılda DSİ'ye geri ödeme yapacağını anlattı. Çakar, “Bu baraj ve göletlerle Ödemiş, Karaburun, Kemalpaşa, Dikili gibi su sorunu olan çevre ilçelerinin sulama sorunu çözülmüş olacak. Toplam 200 milyon liralık bir yatırım. Baraj ve göletlerin yapımı için kamulaştırmalar dahil hepsi DSİ'ye ait. İzmir için büyük bir yatırım. İzmir'in 2040 yılında bile su sorunu kalmayacak” dedi.
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
26.12.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: İzmir, 2040'a kadar, su sorunu, yaşamayacak, su
Link: İzmir 2040'a kadar su sorunu yaşamayacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız