Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Mayıs 2022 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Karpuz, Kavun »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler
 


Adana karpuzu eski tadına kavuşuyor

TAGEM Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu, "Adana karası" olarak anılan karpuzun eski tadıyla tekrar sofralarda yerini alması için yürüttüğü ıslah çalışmasında sona yaklaştı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne (TAGEM) bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu, "Adana karası" olarak anılan karpuzun eski tadıyla tekrar sofralarda yerini alması için yürüttüğü ıslah çalışmasında sona yaklaştı.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Davut Keleş, araştırma sahasında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son yıllarda yürüttüğü çalışmalarla yüzde 5 seviyelerinde olan yerli tohum oranını yüzde 50'lere çıkardığını belirtti.

Kendilerinin de "Türkiye F1 Hibrit Sebze ve Nitelikli Çeşitlerinin Geliştirilmesi TÜBİTAK 1007 Projesi" kapsamında tohumların ıslahı için 2010 yılı temmuz ayından beri çalışma yaptıklarını anımsatan Keleş, domates, biber, kabak ve karpuz türlerinde yeni geliştirilen nitelikli hat ve çeşitlerin özel sektör temsilcilerine tanıtıldığını ifade etti.

Projede yer alan önemli bir çalışmanın ise tohumu geçmişte koruma altına alınmadığı için zamanla özelliğinde değişme yaşanan "Adana karası" olarak bilinen karpuzun eski tadına döndürülmesi olduğunu aktaran Keleş, ıslah çalışmalarının başarıya ulaştığını söyledi.

Bu ay sonunda tamamlanacak çalışmayla Adana karpuzunun eski tadını özleyenlerin özlemlerini gidereceğini dile getiren Keleş, tohumun üreticilerden yoğun ilgi görmesini beklediklerini sözlerine ekledi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
21.07.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: TAGEM, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu, Adana karası, karpuz
Link: Adana karpuzu eski tadına kavuşuyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız