Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 13 Ağustos 2020 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Çay »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler
 

Rize Organik Kent Olacak

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Rize'de ki tüm çay alanlarının organik üretime geçişi ile Rize'nin il genelinde organik bölge olacağını belirterek, organik üretimle birlikte Rize'nin organik turizminin de gelişeceğini söyledi.


Çaykur'un organik tarıma geçiş projesinde organik denetçi olarak çalıştırılacak 33 ziraat mühendisine Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanları tarafından verilecek eğitim programı bugün başladı. Çaykur Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen eğitim programının açılış konuşmasını Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu yaptı. Sütlüoğlu konuşmasında, hedefledikleri gibi tüm çay alanlarının organik üretime dönüşmesi ile Rize'nin il genelinde organik bir kent olacağını kaydetti.

Sütlüoğlu, "Dünyada üzerine kar düşen tek çay Türk çayıdır. Bu nedenle haşere içermez ve diğer çay üreticisi ülkelerde olduğu gibi ilaçla mücadele yapılmaz. Sadece kimyasal gübre toprağa attığımız için çayımız organik değil. Kimyasal gübre uygulamasını da yanlış yapıyoruz. Gereğinden fazla toprağı kazmadan gübre attığımız için toprağın üzeri beton gibi oldu.

Kimyasal gübre kullanımı büyük bir hataydı maalesef bu hataya devam edilmektedir. Ancak hızla kimyasal gübreden vazgeçerek organik gübre kullanımına geçişimiz devam ediyor. Kimyasal gübre kullanımı bize çok zarar verdi. 700 rakımın üzerindeki su pınarlarımızı bile kirlettik. Toprak içerisindeki minerallerin ölmesine neden olduk. Heyelanları tetikledik.

Denizde 35-40 çeşit balık türü vardı. Sahillerden tenekeler ile balık tutardık. Şimdi 6-7 çeşit balık var ve sahilde balık gören yok. Organik üretime geçiş bir hayat projesidir. Bizim tüm çay alanlarımızın organik üretime geçişi mümkündür. İlk etapta üç yıl içerisinde tüm çay alanlarımızın yüzde 10'unu organik üretime geçirmeyi ilerleyen yıllarda ise tüm çay alanlarımızı organik üretime geçirmeyi hedefliyoruz. Tüm çay alanlarında organik üretime geçildiğinde Rize'nin geneli organik hale gelecek. Topraktaki organizmalar yeniden artacak. Meyve ve canlı türleri artacak. Rize yeniden hayat bulacak. Organik üretimle birlikte organik turizmimizde gelişecek" dedi. - RİZE -(İHA)

Ekleme Tarihi
08.04.2013
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: çay, organik, çaykur
Link: Rize Organik Kent Olacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız