Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 22 Eylül 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Seracılık »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler
 

Kumluca'da örtü altı sera sezonu sona erdi

Çiftçiler, topraklarını yeni sezona solarizasyon yaparak hazırlıyor -Kumluca Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Akşit: -''İlçe genelindeki 40 bin dekarlık sera alanının yüzde 90'ında solarizasyon yöntemi uygulanıyor''


ANTALYA (A.A) - Örtü altı yaş meyve ve sebze üretiminde Türkiye'nin önemli üretim merkezlerinden olan Kumluca'da üretim sezonu sona erdi. Çiftçiler yeni sezona topraklarını solarizasyon yaparak hazırlıyor.

Kumluca'da örtü altı yaş meyve ve sebze sezonunun sona ermesiyle çiftçiler seralarında temizlik yapıyor. Seralarındaki ürün atıklarını kaldıran çiftçiler, seralarını gelecek sezona hazırlamak için solarizasyon yöntemini kullanarak zararlılarla mücadele çalışması yürütüyor.

Kumluca Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsa Akşit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seralarda sezon sonu çalışmalarını tamamlayan çiftçilerin yıl boyunca toprakta oluşan çeşitli zararlılar ve yabani otlarla mücadele çalışması başlattıklarını söyledi.

Bu çalışmalarda çiftçilerin doğal, ekonomik ve sağlıklı bir yöntem olan solarizasyonu tercih ettiklerini bildiren Akşit, ''İlçe genelinde 40 dekarlık sera alanının yüzde 90'ında solarizasyon yöntemi uygulanıyor. Solarizasyonda nemli toprağın üzerine ince plastik örtü örtülerek ısı, 6-8 hafta arasında hapsediliyor. Bu sayede topraktaki zararlı böcekler, bakteriler ve yabani ot tohumları yok ediliyor'' dedi. 

Ekleme Tarihi
07.07.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Kumluca, örtü altı sera sezonu sona erdi
Link: Kumluca'da örtü altı sera sezonu sona erdi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız