Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 22 Eylül 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Seracılık »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler
Ordu’da Seracılara Hastalık Eğitimi 

ORDU’DA SERACILARA HASTALIK EĞİTİMİ

ORDU (İHA) - Ordu’da örtü altı sebze yetiştiriciliğinde üreticilerin hastalık ve zararlılar hakkında sahip oldukları bilgilerin yetersizliği üzerine Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü harekete geçti.


20 yıl önce 5 adet ile başlanan, günümüzde 2 bini geçen, aynı zamanda tarla, bağ ve bahçe tarımına göre daha fazla verim veren örtü altı sebze yetiştiriciliği konusunda üreticilerin hastalık ve zararlılar konusunda gerekli bilgilere sahip olabilmeleri için çalışma başlatıldı. Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ekipleri, ilde bulunan seraları ziyaret ederek, üreticileri bilgilendiriyor. İlk olarak Gürgentepe ilçesindeki örtü altı yetiştiricilerini ziyaret eden ziraat mühendislerinden oluşan ekip, üreticilere fide yetiştirme döneminden hasat sonuna kadar olan dönemlerde dikim aralığı, gübreleme, koltuk alma, uç alma, sürgün alma, sulama, hasadın nasıl ve ne zaman yapılacağı konuları hakkında detaylı bilgiler verdi. Aynı ekip, örtü altı sebze yetiştiriciliğinde çok sıkı rastlanan hastalık türleri, mildiyö, erken yaprak yanıklığı ve kök çürüklüğü, zararlı türlerinden olan yaprak biti, danaburnu, yeşil kurt, trips ve kırmızı örümcekleri tanıma, mücadelenin nasıl ve ne zaman yapılacağı konularında da üreticileri bilgilendirdiler.

Aynı ziyaret kapsamında örtü altı yetiştiriciliğinde kullanılan kimyasalların nasıl kullanılacağı, kullanım sıklığı, doz ve son ilaçlama ile hasat arasında geçen bekleme sürelerinin önemi konusunda üreticilerin dikkati çekildi.

Ekleme Tarihi
14.07.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Ordu, Seracılara Hastalık Eğitimi, sera, seracılık, sebzecilik, meyvecilik, tarım, gıda,
Link: Ordu’da Seracılara Hastalık Eğitimi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız