Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 07 Temmuz 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Seracılık »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler
 

Tropikal Meyveler Alanyalı Oldu

Türkiye'nin büyük bir bölümünde soğuk hava etkisini gösterirken, Alanya'da tropikal iklime özgü meyveler açık alanlarda ve seralarda yetiştiriliyor.


Alanya'da muz, avokado, kivi, papaya başta olmak üzere 26'dan fazla tropikal bitki yetiştiriliyor. Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, onlarca tropikal meyvenin üretildiği Alanya'da üreticilerin memnuniyetinin giderek arttığını söyledi.

Türkiye'de birçok tropikal meyvenin yetiştirildiği ilk bölgenin Alanya olduğuna işaret eden Musluoğlu, odaya ait 5,5 dönümlük alanda 26 tropikal ürün yetiştirdiklerini kaydetti.

Musluoğlu, "Alanya'da muz, kivi ve avokado artık tropikal ürün olmaktan çıktı, yerli üretim oldu. Bu ürünler üreticileri için önemli bir gelir kaynağı olmaya başladı" dedi.

Alanya'da guava, papaya, karambola, mambo, mango pepino gibi meyvelerin üretildiğine değinen Musluoğlu, "Eskiden bu tropikal bitkilerin isimlerini duymadığımız gibi ne olduğunu da bilmiyorduk. Ama şimdi avokado, kivi gibi tropikal ürünlerle Türkiye'nin ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Üreticilerimiz bunu için var gücüyle çalışıyor" diye konuştu.

-"Tropikal bitkiler Alanya'ya uyum sağladı"-

Alanya Ziraat Odası Üretim Seraları Sorumlularından Ziraat Mühendisi Sema Güler ise oda olarak tropikal bitkiler üzerine 5,5 dönümde kurulan sera ve açık alanda çalışma yaptıklarını söyledi. Bu tür bitkilerin ithal edilmesi yerine Türkiye'de üretilip ihraç edilmesini istediklerini vurgulayan Güler, "Sıcaklık sıfırın altına inmediğinden çalıştığımız tropikal bitkilerin Alanya iklimine uyum sağladığını görüyoruz" dedi.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar da Alanya'nın her türlü tropikal ürünün yetiştirilmesine uygun bir iklime sahip olduğuna işaret etti. Sahilden 45 kilometre içeriye kadar tropikal ürün yetiştirildiğinin altını çizen Rüzgar, "Mango, goji berry gibi tropikal ürünler ilçemizle mevsimsel uyumluklar gösteriyor. Özellikle muz ve avokadoda büyük başarı elde edilmekte. Avokadoda büyük yol katedildi" diye konuştu.

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, tropikal ürünlerin hali hazırda iç pazarda tüketildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Türkiye'nin yaş meyve sebze ihracatını artırmak gerekiyor. Ancak bir ürünün ihraç değerinin olması için bol miktarda üretilmesi ve dünya standartlarında olması gerekiyor. Zaten hali hazırda üretilen tropikal ürünler iç tüketime yetmemektir. Üretim yettiğinde ihraç edilebilir düzeye gelecektir." (AA)

Ekleme Tarihi
30.12.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Tropikal Meyveler Alanyalı Oldu
Link: Tropikal Meyveler Alanyalı Oldu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız