Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 10 Aralık 2019 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Badem »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler

Üzüm yerine badem verdi 


Manisa’nın Saruhanlı ilçesindeki bağ arazisinde bir asmanın gövdesinde dört yıl önce kendiliğinden yetişen badem ağacı, ilk meyvesini verdi.Saruhanlı’nın Yılmaz Mahallesi'nde yaşayan Süreyya Kıyak’ın Çay Kıyısı mevkiinde bulunan bağında, eşine nadir rastlanabilecek bir doğa olayı gerçekleşti. Bağdaki asmaların birinin gövdesinde toprakla doğrudan hiçbir teması olmadan dört yıl önce ortaya çıkan badem fidanı, büyüyüp yetişerek meyve vermeye başladı.

Kıyak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, asmanın gövdesinde yetişen badem ağacını 4 yıl önce fark ettiğini ve fırsat buldukça suladığını belirtti. Toprakla teması olmadığı için zamanla kuruyup gider diye düşündüğü badem fidanının büyüyüp ağaç haline geldiğini ifade eden Kıyak, şöyle dedi: “Badem ağacının bu yıl meyve verdiğini görünce çok şaşırdım. Bunu biz kendimiz ekmedik. Bir kuşun buraya bu ürünün tohumu bırakmış olabileceğini düşünüyoruz. Sonra fidan büyüyüp ağaç oldu, bu yıl meyve verdi. Şaşkınlık içindeyiz.”
Çiftçi Enez Ulusöz ise, böyle bir olaya ilk kez şahit olduğunu belirterek, “Deyim yerindeyse üzüm badem verdi” diye konuştu.
Ziraat mühendisleri, badem ağacının gerekli olan gıdayı asmanın gövdesinden alarak büyümüş olabileceğini ifade etti.(İHA)

Ekleme Tarihi
28.04.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Üzüm yerine badem verdi
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız