Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 31 Ekim 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Ceviz »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler

Her derde deva kuruyemiş: 'ceviz'
 
Fitoterapist İsmail Lafçı, yüzlerde hastalığı ilerlemeden tedavi edici özelliğe sahip cevizin, her derda deva bir kuruyemiş olduğunu söyledi.

SAMSUN - Hedef Sağlıklı Yaşam Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Fitoterapist İsmail Lafçı, cevizin sağlık açısından inanılmaz yararları bulunduğunu söyledi. Cevizin beyin ve sinir sistemini dengelemesinden böbreklerdeki safra taşı oluşumunu engellemesine kadar çok sayıda hastalığı tedavi edici ve önleyici özelliğe sahip olduğunu vurgulayan Lafçı, özellikle içindeki yağın ve minerallerin kaybolmaması için kabuklu cevizin tercih edilmesi gerektiğini kaydetti.

Cevizde yüksek oranda omega-3 yağ asitleri bulunduğuna dikkat çeken Lafçı, “Ceviz, sağlık açışından çok önemli bir meyve. Düzenli olarak tüketen insanın sağlığını kontrol ediyor. İçindeki Omega-3 yağ asitleri, kalp hastalıklarını, diyabeti, inmeyi, yüksek kan basıncını, klinik depresyonu azaltıyor. Kandaki kolesterol seviyesini düşürüyor, kalp atışlarında düzensizliği önlüyor. Cevizdeki fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs, prostat kanseri gibi kanser türlerinden korunma sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.” dedi.

Cevizin damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine, iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardım ettiğini söyleyen Fitoterapist İsmail Lafçı, “Kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor. L-arginin kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlayarak kan- damar sisteminin rahatlamasını sağlıyor. Cevizdeki yağ profili, fitosteroller ve magnezyum, safra taşı oluşumunun önüne geçiyor. Antioksidan özelliği dolayısıyla kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren Parkinson ve Alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların gelişimini erteleyebiliyor veya azaltabiliyor. Ayrıca antioksidan savunmada önemli olan birtakım enzimlerde zorunlu kofaktörler olarak görev yapan manganez ve bakır içeriyor.” diye konuştu.

Beyne benzeyen cevizin insanın kavrama ve anlamasını geliştirdiğine de değinen Fitoterapist Lafçı, “Ceviz beyin gıdasıdır. Omega-3 yağ oranı düşük, çocuklarda daha yüksek hiperaktif olma özelliği, daha fazla öğrenim ve davranış bozuklukları, daha fazla huysuzluk ve uyku düzensizlikleri gözlemleniyor. Beyin bezesi tarafından salgılanan içindeki melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içeriyor. Melatonin, gece çalışan ve zaman farkından dolayı uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor.” şeklinde konuştu.
Preferences
§
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
-
=
Backspace
Tab
q
w
e
r
t
y
u
i
o
p
[
]
Return
capslock
a
s
d
f
g
h
j
k
l
;
'
\
shift
`
z
x
c
v
b
n
m
,
.
/
shift
English
alt
alt
Preferences
§
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
-
=
Backspace
Tab
q
w
e
r
t
y
u
i
o
p
[
]
Return
capslock
a
s
d
f
g
h
j
k
l
;
'
\
shift
`
z
x
c
v
b
n
m
,
.
/
shift
English
alt
alt

Ekleme Tarihi
16.09.2012
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: ceviz
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız