Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Ekim 2020 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Ceviz »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler
 


İspanya'ya ilk kez 'ceviz fidanı' ihraç ettik


Türkiye, ürettiği fidanları yurt dışına ihraç etmeye başladı. Bu sene AB ülkelerine gönderilen ilk ihraç ürünü ise Denizli'den İspanya'ya gönderilen "mavi sertifikalı ceviz fidanı"oldu.
 
DENİZLİ - Denizli'den İspanya'ya mavi sertifikalı "ceviz fidanı" ihracatı gerçekleştirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, ilk ihraç ürünlerinin gönderilmesi nedeniyle Cumhuriyet Mahallesi'ndeki fidanlıkta düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Denizli'den Avrupa Birliği ülkelerinden İspanya'ya ilk kez ceviz fidanı ihracatının gerçekleştirildiğini belirtti.

Bakanlığın bu konudaki desteğinin önemine dikkati çeken ve buna bağlı olarak da fidan üretimi sektörünün geliştiğini bildiren Kutlu, ildeki 13 üreticinin yılda yaklaşık 2,5 milyon fidan ürettiğini söyledi.

AB'ne fidan satmanın prestij olduğunu ifade eden Kutlu, "Bu, yetiştirdiğimiz fidanların ne kadar doğru, sağlıklı, güvenli olduğunun ispatı. Ayrıca tarımdan elde edilen gelirin katma değerinin yüksekliğini bu tür ürünler ortaya koyuyor. AB'ye olan ihracatımızı daha da yükseltmek istiyoruz. Hedefimiz, üretimimizin yarısını ihraç etmek. Gürcistan'a, Ukrayna'ya da ihracatımız olacak" dedi.

Firmanın işletme müdürü Kamil Okyaz da, geçen yıl az miktar olsa da Ukrayna'ya fidan gönderdiklerini, bu yıl Avrupa'ya ihracat yaptıkları için mutlu olduklarını dile getirdi. Avrupa Birliği kriterlerinde fidan üretip yetiştirmenin önemli olduğunu kaydeden Okyaz, şunları söyledi:

"İspanya'dan gelen heyet, 2 yıldır işletmemizle yakından ilgilendi, üretim teknikleri, uygulamalarımız, hijyenlik, kullanılan gübre ve ilaçlara gibi bir çok konuyu inceledi. Kriterlerin kendilerine uygun olduğunu belirterek, bizimle bağlantı yaptılar. AB'ye ihracat daha zor, şartları ağır. Bugün İspanya'ya 13 bin 500 ceviz fidanı gönderiyoruz. Denizli mermerin, tekstilin yanında fidan ihracına da başlamış oldu. Sırada Gürcistan, Ukrayna, Lübnan var. Fidanları önümüzdeki hafta göndereceğiz, hazırlarını tamamladık."

Konuşmaların ardından paketlenen ceviz fidanları TIR'a yüklendi.

Törene Denizli Vali Yardımcısı Erol Türkmen, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici ve diğer yetkililer katıldı. 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
24.01.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: ceviz, fidan, ihracat, AB, denizli, ispanya
Link: İspanya'ya ilk kez 'ceviz fidanı' ihraç ettik
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız