Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 25 Ekim 2020 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Ceviz »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler
 

Hekimhan Cevizi ve Yeşilyurt Dalbastı Kirazı için patent başvurusu
 
 
 MALATYA - Malatya’da yörenin adıyla özdeşleşmiş ürünleri Hekimhan Cevizi, Yeşilyurt Dalbastı Kirazı ve Banazı Karası Üzümü için Türk Patent Enstitüsü'ne coğrafi işaret tescil başvurusu yapıldı.

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mesut Öztop, ilde bugüne kadar Malatya Kayısı ve Arapgir Köhnü Üzümü için coğrafi tescil işareti alındığını anımsattı. Malatya’nın özgün ürünleri için Vali Vasip Şahin’in talimatlarıyla Ocak-Mart ayları arasında patent çalışması başlatıldığını ifade eden Öztop, İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Kayısı Araştırma İstasyon Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile birlikte çalışmalar yürütüldüğünü bildirdi. Yapılan değerlendirmeler sonucu Hekimhan Cevizi, Yeşilyurt Dalbastı Kirazı ve Banazı Karası Üzümü için coğrafi işaret alınması için komisyonlar kurulduğunu dile getiren Öztop, yapılan çalışmaların Nisan ayında tamamlandığını ifade etti. Fırat Kalkınma Ajansı olarak söz konusu üç ürünün coğrafi işaret ile korumaya alınması amacıyla Türk Patent Enstitüsü'ne başvuru yaparak süreci başlattıklarını aktaran Öztop, başvuru aşamasının başladığını kaydetti.

Başvuru çalışmalarının koordinasyonunu, FKA Malatya Yatırım Destek Ofisi adına yürüten Ajans Uzmanı Recep Serhat Karaca ise tescil sürecinin yaklaşık 2-3 yıl sürmesini beklediklerini açıkladı.(CİHAN)

Ekleme Tarihi
04.07.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Hekimhan Cevizi,Yeşilyurt Dalbastı Kirazı
Link: Hekimhan Cevizi ve Yeşilyurt Dalbastı Kirazı için patent başvurusu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız