Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 31 Ekim 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Ceviz »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler
 


Cevizde üretim düştü, fiyat katlandı; vatandaş cevizi artık taneyle alıyor

Türkiye'de ceviz üretiminde yaşanan rekolte düşüşüne bağlı olarak ürün fiyatı ikiye katladı. Daha önce kilosu 30 liradan satılan ceviz içinin fiyatı 60 liraya yükselirken; tane fiyatı da 20 kuruştan 40 kuruşa çıktı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği verilerine göre Kahramanmaraş’ın da aralarında bulunduğu, Kilis, Osmaniye, Kırşehir, Nevşehir, Bitlis, Siirt, Erzincan, Malatya, Tunceli, Adıyaman, Batman, Gaziantep, Bursa, Sakarya, Uşak, Çorum, Samsun, Karabük ve Ordu gibi Türkiye’nin önemli ceviz üretim merkezlerinde yüzde yüze varan oranlarda rekolte kaybı yaşanırken, üretimi düşen ceviz piyasada artık taneyle satılıyor.

Mart ayının son günlerinde tarım alanlarını vuran don olayı, Kahramanmaraş’ta ceviz üreticilerini zarara uğrattı. Toplam ceviz ağacı varlığının 433 bini geçtiği ilde yılda ortalama 10 bin ton ceviz üretilirken bu yılki sayı yaklaşık 100 bin adetle sınırlı kaldı. Cevizdeki fiyat artışı rekolte kaybına bağlı olarak normal karşılanırken, geçen yıl esnafın tanesini 20 kuruştan satışa sunduğu cevizin fiyatı bu yıl yüzde yüz artarak 40 kuruşa yükseldi. Tezgahlarda ise geçen yıl kilosu 30 liradan satılan ceviz içinin kilosu 60 liraya ulaştı.

İl genelinde ceviz bahçelerinin kuruduğunu belirten ceviz komisyoncusu Alaeddin Şişman, rekolte düşüşüne bağlı ceviz fiyatlarının arttığını söyledi. Ceviz satın almak için günde ortalama 10 köy gezdiklerini ancak 2 bin adet ceviz bulamadıklarını belirten Şişman: “Ceviz sadece rakımı düşük, şehre yakın bazı köylerde var. Günde 8-10 köyü geziyoruz, 2 bin adet ceviz bulamıyoruz. Bu nedenle ceviz fiyatları tavan yaptı. Fiyatlar yüksek olduğu için bizde pahalı alıp pahalı satmak zorunda kalıyoruz.” dedi.

Ceviz satışlarının 4’te bir oranında düştüğünü ifade eden Şişman: “Geçtiğimiz yıl 20 kuruşa satılan ceviz, bu yıl 40 kuruştan satılıyor. Maraş genelinde toplasanız 100 bin adet ceviz bulamazsınız. Rekolte o kadar düşük. Çoruma her yıl tırlarla ceviz satışı yapıyorduk, bu sene aynı yerde bir tane bile ceviz yok.” diye konuştu. 
 
 
 
 
(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
22.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: ceviz, üretim, fiyat
Link: Cevizde üretim düştü, fiyat katlandı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız