Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 25 Eylül 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Elma »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Fidan-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Sofralık ürünler
 Meyve suyu sanayi
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 

Çorak topraktan elma ihracatına

Kayseri'de özel bir hastanede hekimlik yapan Sema Karaoğlu, Develi ilçesinin Sindelhöyük beldesinde 4 yıl önce satın aldığı 170 dönümlük eski çöp alanını 1 milyon dolarlık harcamayla organik elma bahçesine çevirdi.


Aynı zamanda TOBB Kayseri Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanlığı görevini yürüten Karaoğlu, Niğde'deki elma bahçelerini gördükten tarım yapmaya karar verdiğini ve Kayseri'ye yaklaşık 55 kilometre uzaklıktaki Sindelhöyük beldesinden arazi satın aldığını söyledi.

Toprak ıslah çalışmaları sırasında araziyi verimli hale getirmek için kömür karbonu olarak da bilinen leonardid ve kükürt ile biyokatı kullandığını belirten Karaoğlu, arazinin 80 dönümünde elma, 20 dönümünde karpuz, 50 dönümünde ise dönüşümlü olarak mısır ve yonca üretimi yaptığını vurguladı.

Satın aldığında tarıma elverişsiz olduğunu bilmediği arazide üç yıl boyunca çöp temizlediğini ifade eden Karaoğlu, eski çöp depolama alanı olan arazide hiç kimsenin tarım yapabileceğine inanmadığını söyledi.

Beldenin çöplüğü olarak kullanılan alanda toprak ıslah ve düzenleme çalışması yapıldıktan sonra sertifikalı elma üretimine başladığını anlatan Karaoğlu, “Pestisit (tarım ilacı) analizinden geçen ürünlerimizde ilaç kalıntısı sıfır çıkıyor. Tamamen doğal olduğu için de rahatlıkla ihraç edilebiliyor. Yaklaşık 1 milyon dolar harcamayla toprağı ıslah edip 28 bin tam bodur elma fidanı diktim ve yüzde 100 doğal elma üretmeyi başardım" diye konuştu.

Karaoğlu, arazinin 50 dönümlük alanına mısır ekerek, 220 ton mısır silajı elde ettiğini kaydetti.

Çiftlikte fuji, granny smith ve pink lady olmak üzere üç çeşit elma ürettiğini ve kabzımal aracılığıyla Ürdün ve Rusya'ya ihracat yaptığını anlatan Karaoğlu, bu yıl yaklaşık 250 ton elma hasadı beklemelerine rağmen don nedeniyle verimin düştüğünü ve 160 ton ürün alabildiklerini söyledi.

Arap ülkelerinin daha çok kırmızı çeşitlere ilgi duyduğunu, Rusya ve Avrupa'nın ise yeşil elmalara rağbet gösterdiğini belirten Karaoğlu, "Elmalarımız yüzde 100 doğal olduğu için kabzımallar ve büyük marketler ürünümüzü alabilmek için sıraya giriyor, özellikle Ürdün ve Rusya'dan rağbet görüyor. Bu da bizi çok mutlu ediyor. 4 yaşını tamamlayan bahçemiz için bu yıl örtü file sistemi şart hale geldi. Yeşil elmalarda meydana gelen güneş yanığı kalitemizi etkiliyor. Bu sistemi de tamamladığımızda bahçemizdeki ürünlerin tamamını ihraç edeceğiz" dedi.

“Ot bile yetişmez" denilen bir arazide organik tarım yapmasının sırrını hekim bakış açısıyla açıklayan Karaoğlu, "Bizim için hasta son nefesini verene kadar canlıdır ve onu hayatta tutmak için mücadele ederiz. Toprak ve bitki de öyle. Ben toprağı hep 'hasta adam' olarak değerlendirdim. Çok vitaminsiz, hiçbir gıdası olmayan insana benzettim, doktor şefkatiyle yaklaştım” dedi.

Karaoğlu, kendisinden sonra bölgede tarım yapılabildiğini gören 4 doktor arkadaşının daha bahçe kurarak elma, yonca, mısır gibi ürünler yetiştirmeye başladığını söyledi.

(TARIM TV)
 
 

Ekleme Tarihi
30.08.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Çorak topraktan elma ihracatına
Link: Çorak topraktan elma ihracatına
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız