Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Eylül 2020 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Fındık »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Fidan-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Kuru fındık, çerez
 Tatlı ve şekerlemeler
 Yağ sanayi
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Olmaz dediler ama Aydın'da fındık yetiştirdi

TÜRKİYE’de büyük bölümü Karadeniz Bölgesi’nde yetişen ve ülkemizde en çok ihracatı yapılan tarım ürünü olan fındık, Aydın’a bağlı Kuyucak İlçesi’nin Sarıcaova Mahallesi’nde de yetiştirilmeye başlandı. Emekli öğretmen Ali Haydar Yetim’in 14 yıl önce ilk fidanı diktiği 370 hanelik Sarıcaova Mahallesi’nin şimdilerde dörtte biri fındık üreticiliğine başladı.

Kuyucak’ın Sarıcaova Mahallesi’nde yaşayan emekli öğretmen Ali Haydar Yetim, 14 yıl önce görev yaptığı Samsun’un Terme İlçesi’nden getirdiği fındık fidesini ’ya tutarsa’ diyerek bahçesine dikti. Üç yıl boyunca özenle bakımını yaptığı fındık fidanı, büyüyerek ağaç oldu ve ürün vermeye başladı.

Yetim’in bir tek fidandan ürettiği fındık bugün bir dönümlük bahçe haline geldi. Her bir ağaçtan yaklaşık 20-30 kilo fındık topladığını belirten emekli öğretmen Yetim, "Fındık fidanını ilk getirdiğimde ’burada yetişmez’ dediler ancak ben bunu başardım, bugün mahallemizde onlarca kişi fındık üretmeye başladı" dedi.

"YÜKSEKLİK VE NEM EN BÜYÜK ETKEN"
 
Hassas bir ağaç olan ve sadece belirli bölgelerde yetişen fındığın bol yağış alan, nemli ve fazla güneş görmeyen yerlerde yetiştiğine dikkati çeken Yetim, "Türkiye’de bu özellikleri karşılayan ve fındığın yetişebileceği toprak özelliklerine sahip tek yer Karadeniz Bölgesi’dir. Ancak bizim mahallemizde 750 rakımlı bir tepede bulunduğundan burada yaz aylarında bile her sabah çiğ yağar ve bu da fındığın bu bölgede yetişmesinde en büyük etkendir. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda Sarıcaova, fındık üretiminin merkezi haline gelecek" dedi.

Yetim, Sarıcaova yetişen fındığının lezzet ve aromasının Karadeniz’de üretilenlerle yarışabilecek kalitede olduğunu da söyledi.

Dünyadaki fındık üretiminin yüzde 75’ini tek başına karşılayan Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nden sonra fındık, GAP projesinin hayata geçmesiyle birlikte Şanlıurfa’nın Suruç, Bitlisin Hizan ilçeleri’nde de yetiştirilmeye başlanmış ve oradaki üreticiler de olumlu sonuç almışlardı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
05.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: fındık, aydın
Link: Olmaz dediler ama Aydın'da fındık yetiştirdi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız