Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 23 Şubat 2020 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Fındık »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Fidan-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Kuru fındık, çerez
 Tatlı ve şekerlemeler
 Yağ sanayi
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Eylül’de fındık ihracatı azaldı, döviz arttı

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, 2014 ürünü fındık ihracat sezonunun ilk ayına ilişkin ihracat rakamlarını açıkladı.

2014 Eylül ayı Türkiye fındık ihracatının 22 bin 638 ton (225 milyon 459 bin 578 dolar) olarak gerçekleştiğini belirten Sevinç, bir önceki yıl Eylül ayı ihracatının ise 32 bin 128 ton ( 220 milyon 973 bin 660 Dolar) olarak gerçekleştiğini hatırlattı. Geçtiğimiz eylül ayında ihraç edilen fındığın 15 bin 998 tonunun bu sezona, 6 bin 638 tonunun da geçen sezona ait olduğunu kaydeden Sevinç, buna göre bir önceki yıl Eylül ayına kıyasla bu yıl ihracatta miktar bazında yüzde 30’a tekabül eden 9 bin 490 ton azalma, değer bazında ise 4 milyon 485 bin 918 Dolar artış meydana geldiğini ve bu rakamın yüzde 2 oranında bir artışa tekabül ettiğini vurguladı.
 
Edip Sevinç, açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
"Rekoltenin düşük olduğu yıllardan biri yaşandığı için üretici kesimde oluşan fiyat artışı beklentisi piyasaya arz edilen fındık miktarındaki azlığın başlıca nedenini oluşturmaktadır. Pek tabiidir ki arzın az olduğu bu dönemde ihracatımızda da doğal olarak bir düşüş meydana gelmiş ve sonuçta ihracatımız \% 30 oranında azalmıştır. Ancak yıllardan bu yana ifade ettiğimiz gibi serbest piyasa şartlarının işlemesinden kimse şikayetçi olmamalıdır. Çünkü piyasadaki her aktör yaşayarak bu kuralları öğrenecek ve sadece kendisinin kazanması odaklı düşünmenin yanlışlığını anlayacaktır."
 
Edip Sevinç, kendilerinin her daim aynı noktada olduklarını, TMO’nun elinde 690 bin ton stok oluştuğunda nasıl piyasa koşullarını savundularsa rekoltenin düşük olduğu yıllarda da yükselen fiyatları önemsemeksizin serbest piyasayı savunduklarının altını çizdi.
 
 
 
 
 
(İHA)
 
 

Ekleme Tarihi
03.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: fındık, döviz, ihracat
Link: Eylül’de fındık ihracatı azaldı, döviz arttı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız