Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Şubat 2020 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Fındık »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Fidan-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Kuru fındık, çerez
 Tatlı ve şekerlemeler
 Yağ sanayi
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Fındık fiyatlarında rekor üstüne rekor

Mart ayının sonunda yaşanan don olayı öncesinde 6,35 liradan alıcı bulan fındık, 6 ayda rekor seviyeye çıkarak 14 liraya ulaştı.

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, mart ayının sonlarında özellikle Doğu Karadeniz'i etkileyen don olayının ardından, o gün 6 lira olan fındık fiyatının gün geçtikçe tırmandığını söyledi.

Bunun gayet normal karşılandığını aktaran Başaran, "Arz-talep dengesi olan üründe, üretim az, talep çok olursa fiyat artışı da normal görülmeli. Tabii ki bu fiyat artış hızı da bu ürünün piyasalardaki ekonomik değeri ve üretici ülkelerin yapısına bağlı değişiyor. Belki bugün buğdayda bu şekilde yükseliş görülmeyebilir fakat fındığın pazarı Türkiye. Dünyada bu üründe yüzde 75'lik pazara sahip ülke için az olan üretimin fiyatının giderek pahalanması kaçınılmaz. Türkiye, bu pazara sahipken fiyatın böyle seyri gayet normal" diye konuştu.

Bundan sonraki sürecin nasıl olacağını tahmin edemediklerini vurgulayan Başaran, "Ziraat odaları olarak sezon başında fındık rekoltesini 371 bin ton olarak açıklamıştık fakat farklı bir kesim de farklı görüş açıkladı. Bakanlık, farklı rekolte tahmini yaptı. Rakamları ne kadar doğru tahmin ettiğimizi bu hızlı yükselişle gördük. O günkü fikrimize katılmayarak farklı duruş gösteren özellikle ihracatçı grubu, o gün bizimle beraber olup 'evet, bu doğru tahmindir' diyerek yanımızda dursaydı, bu hız bu kadar olmayabilirdi" ifadesini kullandı.
 
Başaran, normal fiyatın 10 lira olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

"Fındığın gerçekten üreticileri tatmin edecek, onlara yaşam hakkı sağlayacak fiyatı 10 liradır. Şunda olduğu gibi 10 liranın üzerindeki fiyat ise ürün azlığından. Bu fiyatı da 2009'dan bu yuna kimse belirlemiyor, serbest piyasa belirliyor. Bu kadar hızlı artışı sadece biz değil, kimse beklemiyordu. Dışarıdan gelen yoğun talep neticesinde fiyatlar arttı. Daha da artacağını düşünmekle beraber düşeceğini düşünmüyorum."

Üreticileri uyaran Başaran, "Doğu Karadeniz'de bu yıl sıfır üretim oldu, batı bu konuda şanslı. Üreticilerimiz bütçeleri sağlam yapsın, harcamalarına dikkat etsin. Paranın bol gelmesine aldanmadan önümüzdeki yılın bütçesini hazırlasın. Ellerinde bir traktör varken bunu yenilemeye gitmesin. Olanıyla idare etsinler ki önümüzdeki yıl tüccara, esnafa boyun bükmesinler" tavsiyesinde bulundu.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
04.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: fındık, fiyat, rekor
Link: Fındık fiyatlarında rekor üstüne rekor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız