Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 02 Temmuz 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Üzüm »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Fidan-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Taze ve kuru üzüm
 İçki-içecek sanayi
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Üzüm işçileri hakkını alamıyor

Üzüm Sendikası’nın verilerine göre, Türkiye’de üzüm üretimi sayesinde 100 bin aile geçiniyor. Özellikle Manisa, İzmir, Denizli yörelerinde üretilen çekirdeksiz üzümün yüzde 90’ı ihrac ediliyor.

Kuru üzümün 2013 yılında 500 milyon doların üzerindeki döviz girdisi sağladığı bildiriliyor. Türkiye’ye gelir getirisi bir hayli fazla olan üzümün emekçisine katkısı ise hiç de öyle değil. Manisa’nın Turgutlu ilçesi özellikle kuru üzüm üretiminde Türkiye için önemli yerlerden biri. Ovadaki binlerce hektarlık üzüm bağlarında çalışan emekçilerin büyük bir çoğunluğu ise mevsimlik tarım işçilerinden oluşuyor.

Çadırlarda yaşıyorlar

Riha’da (Urfa) iş imkanı bulamadığından çalışmak için Turgutlu’ya gelen Naif Subay, ortalama 2 ay çalışacaklarını belirterek, ilk geldiklerinde tonaj başına domates işçiliği yaptıklarını söyledi. Tonaj başına 38 TL aldıklarını söyleyen Subay, akşama kadar yaptıkları çalışma sonucunda kendilerine sadece 20 TL kaldığını belirtti. Riha’dan gelen işçilerin büyük bir bölümü çadırlarda yaşıyor. Çadırlardaki giderleri de kendilerinin ödediğini anlatan Subay, çadırların sağlıksız olduğunu anlattı. Çadır kamplardaki yemekleri gece hazırladıklarını anlatan Naif Subaşı, bu nedenle yemeklerin sağlıksız olduğunu söyledi.

Kadınlar 2 kat yoruluyor

Elektrik ve su ihtiyaçlarını karşılama konusunda sıkıntılar çektiklerini ifade eden Subay, “Suyumuz bir gün var bir gün yok. Elektriğimizi keyiflerine göre veriyorlar. Birçok zaman elektriği kesiyorlar. Patrona söylemeyene kadar elektriğimizi açmıyorlar” dedi. Subay, “Erkekler olarak yine bizim sorunlarımız kadınlarımızın sorunları yanında hiçbir şey değil. Kadınlar tarlada çalıştıktan sonra çadırlarda da ekmek pişirmek, yemek yapmak için çaba sarf ediyorlar. Kadınlar yemek, çamaşır ve çocuklar ile ilgilenmesi derken gece geç saatlere dek çalışıyorlar” dedi. Hediye Demir ise gün boyu tarlada çalıştıkları için akşam eve döndüklerinde çocuklarına yeterli zamanı ayıramadıklarını belirterek her ailede çocukların kendilerinden küçük kardeşlerine annelik babalık yaptığını söyledi. 5 çocuğu olduğunu söyleyen Demir en büyük oğlunun kendisi ile birlikte çalıştığını, diğer 4 çocuğunun küçük olduğunu anlattı.

Dayıbaşları haksızlık yapıyor

Demir, en önemli olan sorunlarının başında dayı başılarının ücretlerinden çok fazla kesinti yapması olduğunu söyledi. Hediye Demir, dayı başıların vergi vermediklerini, en ufak bir emeklerinin olmadığını, buna rağmen çalışan emekçilerin ücretlerinden çok kesinti yaptıklarını ifade ederek, bunun haksız bir kazanç olduğunu belirtti. 40 dereceye varan sıcağın altında çalışan 40 yaşındaki Selma Ötün ise 5 çocuğunu olduğunu belirterek 3 tanesinin okuttuğu için çalışmak zorunda kaldığını anlattı. Ötün “Bizim hiçbir geleceğimiz yok, geleceğimiz olmadığı gibi hiçbir güvencemiz de yok. En kötü yaşam biz Kürtlerin kaderinde varmış gibi yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Bu Kürtlerin kaderi olmamalıdır” dedi. Ötün dayı başıların kendilerinden kesmiş olduğu paranın çok olduğu gibi haksız kazanç elde ettiklerini söyledi.

 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
05.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: üzüm işçileri, üzüm, işçi
Link: Üzüm işçileri hakkını alamıyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız